Ministerstwo Zdrowia ogranicza sprzedaż amantadyny

Ograniczamy dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania – powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Lek Viregyt-K będzie mógł być przepisywany wyłącznie na chorobę i zespół Parkinsona oraz dyskineza późna. Andrusiewicz tłumaczy, że w ostatnim czasie produkt był sprzedawany poza wskazaniami medycznymi.

„Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi” – dodał rzecznik MZ.

Viregyt K jest lekiem przeciwwirusowym znanym od dziesięcioleci. Nie ma na niego patentu, więc produkcja medykamentu jest stosunkowo tania. Lek jest stosowany m.in. na zakażenia wirusem grypy typu A

„Ludzie zastanawiają się skąd tyle zgonów, a wystarczyłoby podać pacjentowi lek przeciwwirusowy, który na rynku jest już około 50 lat i działa. Niestety tutaj już nikt nie chce ratować ludzkiego życia, więc trzeba ograniczyć dostęp do skutecznego leku” – napisał na profilu Polska Jest Jedna Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Kilka dni temu informowaliśmy, że wiceminister sprawiedliwości napisał list do Adama Niedzielskiego.

– Zwracam się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań, by przyspieszyć badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Z moich informacji wynika, że są one zablokowane – napisał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

„Zwracam się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań, by przyspieszyć badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Od ich zlecenia niedługo upłynie już rok czasu. Z informacji, które otrzymuję, wynika, że są zablokowane. Tymczasem kolejne doniesienia naukowe świadczą o tym, że amantadyna może mieć pozytywne skutki dla zakażonych” – napisał Warchoł w liście do Niedzielskiego.

„Pierwszy pacjent włączony do badania klinicznego chorych na COVID-19, został włączony 1 kwietnia 2021 roku. Na dzień dzisiejszy w badaniu bierze udział 97 pacjentów, z czego największa liczba badanych jest na Śląsku tj. 49 osób. W badaniu łącznie bierze udział 20 ośrodków w Polsce, w tym cztery z województwa śląskiego tj. Szpital Powiatowy w Pszczynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny NMP w Częstochowie, szpital w Raciborzu i GCM w Katowicach” – mówi Jolanta Wołkowicz, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Polskie badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19.

Badanie „TITAN”
Data rozpoczęcia: 09.02.2021
Pierwszy pacjent: 08.04.2021
Łącznie udział wzięło: 97 osób
Docelowo: 500 osób

„Część ośrodków naukowych nawet nie rozpoczęła rekrutacji pacjentów do badań, 13 z nich zrekrutowało zaledwie 8 proc. i tylko koordynujący badania Uniwersytet Medyczny w Katowicach zrekrutował pacjentów ponad plan. (…) Dzieje się tak w sytuacji, gdy szpitale są pełne zakażonych, a liczba osób zapadających na COVID-19 sięga ponad 27 tys. dziennie” – napisał wiceminister sprawiedliwości.

 

 

źródło: PAP, pulsmedycyny