Morawiecki w Katowicach: Polska będzie twardo egzekwowała swoje interesy

fot. KPRM/Facebook screen

– Polska będzie bardzo twardo egzekwowała swoje interesy tutaj i nie zgodzimy się na przywóz zboża. Jeżeli nie będzie odpowiednich regulacji europejskich, to zastosujemy odpowiednie regulacje, które też nam przysługują w oparciu o klauzulę bezpieczeństwa po stronie polskiej – oznajmił premier Mateusz Morawiecki. 

Szef rządu przyjechał w czwartek do Katowic. Podczas konferencji prasowej dziennikarz PAP zapytał Morawieckiego, o kontrowersyjne słowa ukraińskiego premiera. Przypomnijmy, że premier Ukrainy Denis Szmyhal oskarżył Polskę o populizm i nieprzyjazne działania.

„Polska będzie bardzo twardo egzekwowała swoje interesy” – zapowiedział Morawiecki.

Te słowa krótko skomentował ks. Isakowicz-Zaleski.

„Szkoda, że dopiero teraz” – napisał duchowny.

 

„Rosja zerwała zbożową inicjatywę, niszcząc infrastrukturę naszych portów czarnomorskich i po raz kolejny wywołując globalny kryzys żywnościowy. W tym krytycznym okresie Polska zamierza kontynuować blokadę eksportu zboża ukraińskiego do UE. Jest to nieprzyjazny i populistyczny krok, który będzie miał poważny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy” – napisał na Twitterze premier Ukrainy Denis Szmyhal.

Wpis ukraińskiego premiera jest reakcją na zapowiedź polskiego premiera, który w środę poinformował, że Polska nie otworzy swojego rynku na ukraińskie płody rolne, nawet jeśli Unia Europejska zniesie zakaz importu. Unijne embargo dotyczące zakazu wwozu 4 zbóż do pięciu krajów przyfrontowych, będzie obowiązywało jedynie do 15 września.

 

W czwartek, 20 lipca w Katowicach odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Petra Fiali.

„Szefowie rządów omówią bieżące tematy dwustronne, a także kwestie regionalne i europejskie. Politycy skupią się przede wszystkim na energetyce, rozwoju infrastruktury oraz obronności. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o ochronie naszych granic przed nielegalną migracją” – przekazano przed wydarzeniem w rządowym komunikacie.

 

źródło: Media społecznościowe, gov.pl
Oprac. Łukasz Dudek