Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, muzeum w Tarnowskich Górach organizuje wydarzenie przypominające postać „Inki” czyli Danuta Siedzikówny.
Inka, wraz z siostrą postanowiły pójść w ślady matki i dołączyły do AK. W czerwcu 1945 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa za kontakty z oddziałami AK. Wkrótce po aresztowaniu została brawurowo odbita z rąk komunistów przez oddział 5. Brygady Wileńskiej dowodzonej przez znanego “żołnierza wyklętego” mjr. Łupaszkę.
Później została sanitariuszką w jednym ze szwadronów. Wraz ze swoim oddziałem przeniosła się na Pomorze, gdzie uczestniczyła w akcjach bojowych – napadach na posterunki i patrole UB, milicji i KBW.
Została aresztowana w 1946 roku. Mimo brutalnego śledztwa, nie zdradziła żadnych informacji o swych współtowarzyszach. Odmówiła jakiejkolwiek współpracy i nie zdecydowała się nawet podpisać listu do prezydenta Bieruta z prośbą o łaskę do końca deklarując, że walczyła o słuszną sprawę. W przesłanym siostrom grypsie z więzienia Danka napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946, na sześć dni przed osiemnastymi urodzinami.
Danuta Siedzikówna „Inka” – życiorys pisany patriotyzmem.
5 marca Muzeum w Tarnowskich Górach, rozpoczęcie o godz. 11.00.
Prelekcja dr Kornelii Banaś (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach). Wydarzenie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Wstęp wolny, część miejsc objęta rezerwacją dla grup szkolnych.
źródło: muzhp.pl, muzeumtg.pl