Danuta Siedzikówna „Inka” – życiorys pisany patriotyzmem

Patriotka

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, muzeum w Tarnowskich Górach organizuje wydarzenie przypominające postać „Inki” czyli Danuta Siedzikówny.

Inka, wraz z siostrą postanowiły pójść w ślady matki i dołączyły do AK. W czerwcu 1945 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa za kontakty z oddziałami AK. Wkrótce po aresztowaniu została brawurowo odbita z rąk komunistów przez oddział 5. Brygady Wileńskiej dowodzonej przez znanego “żołnierza wyklętego” mjr. Łupaszkę.

Później została sanitariuszką w jednym ze szwadronów. Wraz ze swoim oddziałem przeniosła się na Pomorze, gdzie uczestniczyła w akcjach bojowych – napadach na posterunki i patrole UB, milicji i KBW.

Została aresztowana w 1946 roku. Mimo brutalnego śledztwa, nie zdradziła żadnych informacji o swych współtowarzyszach. Odmówiła jakiejkolwiek współpracy i nie zdecydowała się nawet podpisać listu do prezydenta Bieruta z prośbą o łaskę do końca deklarując, że walczyła o słuszną sprawę. W przesłanym siostrom grypsie z więzienia Danka napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946, na sześć dni przed osiemnastymi urodzinami.

Żołnierze Wyklęci "Inka"

Danuta Siedzikówna „Inka” – życiorys pisany patriotyzmem.

5 marca Muzeum w Tarnowskich Górach, rozpoczęcie o godz. 11.00.

Prelekcja dr Kornelii Banaś (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach). Wydarzenie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Wstęp wolny, część miejsc objęta rezerwacją dla grup szkolnych.

 

źródło: muzhp.pl, muzeumtg.pl