Muzułmanie modlili się w hali sportowej w Mysłowicach. Nagranie rozpaliło internet

źródło: screen tiktok.com/@dzhistan
REKLAMA

W Mysłowicach (woj. śląskie) miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Muzułmanie wynajęli halę sportową MOSiR w celu odprawienia modlitwy. To zdarzenie wywołało falę komentarzy i emocji wśród mieszkańców miasta. Prezydent Mysłowic, zaniepokojony skalą nieprzychylnych reakcji, podjął decyzję o zakazie wynajmowania miejskich obiektów na cele religijne przez jednostki podległe miastu. W sieci pojawiło się nagranie, które rozpaliło internet, a mysłowicki magistrat nabrał wody w usta. 

W sobotę (29 marca) polscy muzułmanie zakończyli okres ramadanu, a następnego dnia rozpoczęli obchody Ramadan Bajram. To święto jest czasem wspólnych spotkań i celebracji duchowych. W Mysłowicach modlitwy i spotkanie wspólnoty muzułmańskiej miały miejsce w mysłowickiej hali MOSiR.

To nagranie rozpaliło internet 

Watch on TikTok

REKLAMA

Radny komentuje 

„(…) zaniepokojeni mieszkańcy Mysłowic informowali o sporej ilości osób innej karnacji i narodowości, które pojawiały się przed halą MOSiR przy ulicy Bończyka. Osoby te, widziane też były na innych ulicach naszego miasta oraz na przystankach autobusowych. Jak udało się ustalić, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wynajął komercyjnie halę. Odbywało się tam zamknięte spotkanie modlitewne, którego organizatorem było Centrum Kultury Islamu m.in. z Katowic” – napisał w mediach społecznościowych radny Adrian Panasiuk.

„Wielu mieszkańców w przestrzeni internetowej nie kryło swojego oburzenia. Pojawiły się komentarze m.in. o bezpieczeństwie mysłowiczan, o tym czy hala kojarzona ze sportem w mieście jest dobrym miejscem na organizację spotkań wyznawców islamu. Były też głosy, że w Mysłowicach ️nie powinno się wydawać zgody na tego typu wydarzenia. Nieoficjalnie też wiadomo, że nikt odpowiedzialny za bezpieczeństwo w mieście, nie posiadał wcześniej informacji o tym wydarzeniu” – dodał radny Panasiuk.

Urząd Miasta milczy 

Dzisiaj rano wysłaliśmy do mysłowickiego magistratu kilka pytań, na które nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi, choć tematem żyje całe miasto. Poniżej nasze pytania:

1. Czy wydarzenie zostało zakwalifikowane jako impreza masowa zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych?

2. Jeśli tak, czy organizator spełnił wszystkie wymagania dotyczące zabezpieczenia imprezy, w tym obecność służb porządkowych i medycznych?

3. Ile osób oficjalnie uczestniczyło w wydarzeniu? Czy organizator przedstawił przewidywaną liczbę uczestników przed wynajęciem hali?

4. Czy hala MOSiR była w przeszłości wynajmowana na podobne wydarzenia religijne? Jeśli tak, to jakie i w jakich latach?

5. Jakie warunki musi spełnić organizator, aby wynająć halę na wydarzenie o tak dużej liczbie uczestników?

6. Czy podczas wydarzenia doszło do jakichkolwiek incydentów wymagających interwencji służb porządkowych?

7. Czy miasto Mysłowice miało wpływ na decyzję o wynajmie hali na to wydarzenie?

Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, artykuł zostanie zaktualizowany.

AKTUALIZACJA

Odpowiedź mysłowickiego magistratu

„Odpowiadając na wszystkie zawarte w e-mailu pytania pozwalamy sobie zacząć od informacji najważniejszej, która niejako determinuje następne odpowiedzi w kontekście zakwalifikowania omawianego zdarzenia jako imprezy masowej i obowiązków z tym związanych.

Do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mysłowicach zgłosił się legalnie zarejestrowany i funkcjonujący podmiot w celu wynajęcia hali sportowej na dzień 30/03/2025 w celu organizacji wydarzenia kulturowo-religijnego. Nie było to pierwsze wydarzenie na terenie Województwa Śląskiego; z posiadanych przez nas informacji wynika, że imprezy tego typu odbyły się również w innych miejscach w kraju.

Hala została wynajęta na warunkach rynkowych, odpłatnie i zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Samo spotkanie przebiegało w sposób nie budzący jakichkolwiek zastrzeżeń co do kultury, bezpieczeństwa czy porządku – nie doszło do żadnych niepożądanych incydentów, w tym do takich wymagających interwencji służb porządkowych, co z resztą korespondowało z przekazanymi naszej jednostce doświadczeniami innych miast przy okazji tego typu wydarzeń.

Wydarzenie to na mocy art. 2 pkt. 2) ustawy z dnia 24/07/2015 Prawo o zgromadzeniach nie miało charakteru imprezy masowej; jako zgromadzenie religijne nie ma ono charakteru artystycznego ani rozrywkowego (tym bardziej sportowego).”

źródło: Facebook, Media, tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek 

REKLAMA