Na wniosek premiera będzie wprowadzana cenzura w Polsce? 

„Na mój wniosek Rada Europejska przyjęła zapis do konkluzji mówiący o przeciwdziałaniu dezinformacji i propagandzie rosyjskiej. To bardzo ważne, bo widzimy doskonale, że wiele sił politycznych, nie tylko w Polsce, ale w Polsce oczywiście także, udaje, że inflacja jest zjawiskiem wewnętrznym, a nie że przyszła do nas z zewnątrz” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Lockdown, drukowanie pieniędzy, likwidacja kopalń – te zagadnienia za chwilę nie będą mogły być podnoszone, jako jedne z czynników kryzysu gospodarczego i energetycznego? Każdy kto śmie o tym mówić w takim kontekście, według premiera i UE, będzie szerzył ruską dezinformacje? Co tak naprawdę oznaczają słowa premiera?

W piątek zakończył się dwudniowy szczyt UE. Na wniosek premiera Morawieckiego będzie wprowadzana cenzura w Polsce? W sieci pojawiają się takie głosy. 

„Na wniosek Polski Rada Europejska stwierdza w nich jednoznacznie, że to Rosja jest odpowiedzialna za skutki kryzysu energetycznego i gospodarczego oraz wszelkie związanie z nimi aspekty, z którymi dzisiaj boryka się praktycznie cała UE. W związku z tym rozmawialiśmy m.in. także o kolejnym pakiecie sankcji, które uderzą w rosyjską gospodarkę” – napisał premier Morawiecki na Facebooku.

„Rada przyjęła do konkluzji także postulowany przeze mnie wniosek o przeciwdziałaniu dezinformacji i propagandzie rosyjskiej. Niestety niektóre siły polityczne wciąż udają, że przyczyny problemów gospodarczych i inflacji nie pochodzą z zewnątrz i próbują zbić na tym kapitał polityczny” – dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki/screen Facebook

AKTUALIZACJA GODZ. 22:20

„Gierek 2.0 chce wprowadzenia na szczeblu europejskim cenzury, żeby uwalić własnych rywali politycznych. To jest zarazem i bezczelne, i groźne. I to tyle w sprawie twierdzenia, że PiS jest partią wolności” – napisał publicysta Łukasz Warzecha. 

„Rada Europejska jest zdecydowana przeciwdziałać dezinformacji mającej na celu niweczenie naszych zbiorowych wysiłków na rzecz obrony suwerenności Ukrainy i międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Powtarza, że Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za obecny kryzys energetyczny i gospodarczy” – czytamy w dokumencie Konkluzje Rady Europejskiej (20–21 października 2022).

 

źródło: TVP INFO, tarnogorski, Facebook, consilium.europa.eu
Oprac. Łukasz Dudek