Naukowcy z Sosnowca odkryli 11 wariantów koronawirusa. Na Śląsk dotarła mutacja z Brazylii

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Nowe informacje, które do nas napłynęły, dotyczą pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że mutację brazylijską wykryto na Śląsku. 

Kilka dni wcześniej szef resortu zdrowia informował, że w Katowicach wykryto ognisko związane z indyjską mutacją.


Czytaj także: Niedzielski: Mamy dwa ogniska mutacji indyjskiej. W okolicach Warszawy i Katowicach


Naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu potwierdzili, że w naszym regionie łącznie potwierdzono jak dotąd 11 wariantów koronawirusa.

– Próbki, w których wykryliśmy wariant P.1 (brazylijski), pochodzą z punktu przyszpitalnego i z jednego ze szpitali w województwie śląskim. Pojawianie się w populacji kolejnych odmian wirusa to następny argument za tym, by szczepić się tak szybko, jak to możliwe – twierdzi Emilia Morawiec, zastępczyni kierownika sosnowieckiego laboratorium.

Mamy 4765 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Najwięcej dodatnich wyników potwierdzono w woj. śląskim (712).

„Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków – poniżej minimum między II a III falą, które wynosiło ok 5 tys. Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4. Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz” – skomentował najnowsze dane Niedzielski.