Kup choinkę w Nadleśnictwie Świerklaniec

Fot. Darek Delmanowicz | PAP

Od poniedziałku 16 grudnia, w siedzibie Nadleśnictwa Świerklaniec, będzie można kupić choinkę.

Świąteczne drzewo będzie można nabyć, w siedzibie nadleśnictwa przy ulicy Oświęcimskiej 19 w Świerklańcu. Sprzedaż odbywać się będzie każdego dnia w godzinach od 8:00 do 16:00.

W roku ubiegłym pierwszy raz postanowiłem kupić prawdziwą choinkę. Odwiedziłem wtedy kilka miejsc na terenie powiatu tarnogórskiego. Wszędzie sprzedawcy twierdzili, że ich drzewka są przywiezione z Niemiec. Nie podobała mi się zbytnio taka perspektywa, jednak nie chciało mi się już szukać i postanowiłem kupić roślinę przywiezioną od naszego sąsiada.

 

Ogólnie drzewko ładne, jednak zapach nie był zbyt zachęcający. Do tego miałem delikatne wyrzuty sumienia, że kupiłem niemiecką choinkę, a przecież nasz kraj ma bardzo dobrze rozwiniętą gospodarkę leśną i choinek u nas pod dostatkiem.

Natomiast w gminie Koziegłowy, kwitnie handel sztucznych choinek. Tam również szukałem ozdób Bożonarodzeniowych. Imitacje tych drzewek, najczęściej pochodzą z komunistycznych Chin, więc w tym roku postanowiłem, że mój dom będzie ozdabiać drzewko z naszych pięknych, tarnogórskich lasów.

– Choinka naturalna po wyrzuceniu rozkłada się po kilku miesiącach, natomiast choinka sztuczna to jest kilkaset lat; zatruwa wodę, glebę, powietrze, i jest wytworzona z zasobów nieodnawialnych. Przy spaleniu uwalniają się dioksyny, przy produkcji są różne kancerogenne substancje i jeżeli jest wykonana z PVC, polichlorku winylu, no to praktycznie nie można tego poddać recyklingowi – mówił ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Ze sprzedażą choinek ruszamy od 16.12 (poniedziałek)I całe to zamieszanie potrwa do 23.12 łącznie z sobotą (21.12) -…

Publiée par Nadleśnictwo Świerklaniec sur Mardi 10 décembre 2019

Opracował:
ŁUKASZ DUDEK 

 

źródło: PAP