Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka. W szpitalu nie było sprzętu do resuscytacji

Ambulans w Warszawie
Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski.info

11-miesięczna dziewczynka zmarła na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. TVN24 ujawnił, że na oddziale zabrakło odpowiedniego sprzętu do resuscytacji.

We wtorek, 18 czerwca przed godz. 19:00 niemowlę, z podejrzeniem zapalenia oskrzeli, trafiło na oddział pediatryczny szpitala w Otwocku. Po przyjęciu do placówki wykonano RTG, USG i badania laboratoryjne. Nad ranem stan dziecka gwałtownie się pogorszył. Dziewczynce podłączono tlen i zdecydowano o jej przetransportowaniu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dziecko przestało oddychać 

Transport miał się odbyć karetką do kliniki dziecięcej w Warszawie. Po dwóch godzinach oczekiwania na transport, podano kolejne leki. W środę, 19 czerwca, o godzinie 08:20, czyli 13 godzin po przyjęciu, dziecko przestało oddychać i nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

TVN24 Warszawa poinformowało, że wezwano zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Pielęgniarka oddziałowa zadzwoniła na numer alarmowy, informując dyspozytora o nagłym zatrzymaniu krążenia u dziecka. Dziennikarze nieoficjalnie ustalili, że dyspozytor medyczny, w porozumieniu z Wojewódzkim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego, miał skierować najbliższą wolną karetkę do szpitala.

Ratownicy dotarli przed godziną 09:00, kiedy na miejscu był już ambulans prywatnej firmy, wezwany wcześniej do przewiezienia dziecka do kliniki dziecięcej.
Powodem wezwania karetki do szpitala miał być brak odpowiedniego sprzętu do resuscytacji niemowlęcia na oddziale pediatrycznym.

To jednak nie wszystko

Podczas próby przywrócenia funkcji życiowych dziewczynki miało nie być rurki intubacyjnej w odpowiednim rozmiarze, zamiast niej użyto cewnika do ssaka. Właściwą rurkę dostarczyła dopiero załoga karetki.
Po 75 minutach resuscytacji, o godzinie 09:35, lekarz stwierdził zgon dziecka.
Placówka medyczna zapewnia media, że zostały zachowane wszystkie procedury.

26 czerwca Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) rozpoczął kontrolę w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Postępowanie wszczęła również prokuratura.

Ambulans w Warszawie
Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski.info

Służba zdrowia w Polsce jest w opłakanym stanie, co niestety potwierdzają tragiczne przypadki, do których co jakiś czas dochodzi. Opisana wyżej sytuacja pokazuje, jak pilnie potrzebne są reformy w polskim systemie ochrony zdrowia.

 

źródło: TVN24, Media, tarnogorski.info