Niedzielski: Restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii

fot. Krystian Maj/KPRM

Na pewno wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii. Wprowadzenie tych restrykcji wtedy i tak spowodowało, że hospitalizacji było więcej niż jest teraz – powiedział w czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem radia RMF-FM. 

Redaktor Mazurek powiedział, że zapewne wielu przedsiębiorców zada sobie teraz pytanie: „To po co ja traciłem biznes?”. Dziennikarz przypomniał również o zamkniętych stokach narciarskich, które teraz są otwarte. Na to minister Niedzielski odpowiedział, że „sport buduje odporność”.

„Wy wiecie teraz, my wiedzieliśmy to od ponad roku” – skomentował słowa szefa resortu zdrowia Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji.

Po słowach ministra w sieci rozgorzała dyskusja. Komentują nawet lekarze, którzy twierdzą, że słowa te mogą uderzyć w ich autorytet. 

„I teraz jak np. ja jako lekarz mam rozmawiać z pacjentami o maseczkach, kwarantannach, testach czy szczepieniach? Cały autorytet medyków w piach w imię słupków. Katastrofa wizerunkowa MZ. A w szpitalach prawdziwa” – napisał pan Jakub.

Inny użytkownik Twittera zauważa, że autorytet lekarzy i tak znacznie upadł, ponieważ wiele przychodni w czasie pandemii nie przyjmowało chorych pacjentów w obawie przed chorobą.

W kolejnej części rozmowy redaktor Mazurek powiedział, że aktualnie w Polsce mamy wprowadzony model szwedzki. Na to Niedzielski odpowiedział, że raczej model brytyjski. 

Przypomnijmy, że Szwecja przez cały okres trwania pandemii nie wprowadziła lockdownu i nakazu noszenia maseczek. Dziś można powiedzieć, że jest zieloną wyspą w Europie pod względem nowych przypadków i zgonów z powodu koronawirusa. Wielu niezależnych ekspertów mówi wprost, że z wirusem musimy nauczyć się żyć i jak najszybciej wracać do normalności.

Dane Google

Całą rozmowę z minister zdrowia możecie zobaczyć poniżej. 

 

źródło: RMF-FM, Twitter, tarnogorski.info