Niemcy: Działanie szczepionki AstraZeneka słabnie po 12 tygodniach

fot. Policja

O szczepionce AstraZeneca kolejny raz zrobiło się głośno. Niemieckie media podają, że szczepionka brytyjsko-szwedzkiego producenta ma krótki czas działania. Ochrona przeciw koronawirusowi ma słabnąć po 12 tygodniach od przyjęcia zastrzyku. 

– Osoby poniżej 60 lat, które dostały preparat AstraZeneki, w drugim szczepieniu powinny dostać inną szczepionkę. Oficjalny powód: ochrona słabnie po 12 tygodniach – informuje „Deutsche Welle”.

– Drugie szczepienie można otrzymać szczepionką mRNA (BioNTech lub Moderna) po 12 tygodniach, lub po indywidualnej konsultacji według uznania AstraZeneca – napisał na Twitterze minister zdrowia Niemiec Jens Spahn.

– Te drugie szczepienia mają nastąpić najwcześniej w połowie kwietnia, ponieważ AstraZeneca jest szczepiona w Niemczech dopiero od początku lutego. W środę porozmawiam z ministrami zdrowia krajów związkowych o dokładnej procedurze – dodał.

Do 1 kwietnia w Niemczech pierwszą dawkę AstryZeneki otrzymało ok. 2,85 mln osób.

W Polsce szczepionką AstraZeneca są szczepieni m.in. funkcjonariusze służb mundurowych i nauczyciele. Czy najnowsze doniesienia z Niemiec zmienią plan szczepień w naszym kraju?

 

 

źródło: www.dw.com