Tarnowskie Góry. 19-latek po wypadku wybudził się ze śpiączki

Zdjęcie podglądowe. fot. pixabay.com

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach doszło do pierwszego w historii wybudzenia pacjenta ze śpiączki. 

19-latek po wypadku komunikacyjnym trafił do tarnogórskiej placówki 20 listopada 2019 r.

„Aktualny stan pacjenta oceniamy jako dobry. Jest przytomny, odpowiada na pytania. Z asekuracją fizjoterapeuty i z pomocą balkonika jest w trakcie nauki chodu. Zdiagnozowaliśmy jednocześnie uszkodzenie percepcji wzrokowej oraz słuchowej.” – mówiła Anna Blaszkowska, koordynatorka Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej.

 

Młody mężczyzna został wybudzony pod koniec stycznia i pozostanie w ośrodku jeszcze przez 30 dni. Po tym czasie wróci do domu, gdzie będzie kontynuować leczenie. Niezbędna będzie dalsza rehabilitacja wzroku i słuchu.

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki działający w Reptach uruchomiono 1 lipca 2019 roku.

Za sukces wybudzenia odpowiada zespół specjalistów Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, w skład którego wchodzą m.in. lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka, neurologopeda, neuropsycholog oraz opiekun medyczny. Opracowali oni, a następnie wspólnie realizowali indywidualny plan opieki nad pacjentem. Stan pozostałych pacjentów przebywających w Ośrodku jest stabilny. Są oni poddawani stymulacji wielozmysłowej oraz kinezyterapii.

 

źródło: repty.pl