Niezwykłe zjawisko na niebie w powiecie tarnogórskim [ZDJĘCIA]

fot. Łukasz

W niedzielę (28 stycznia) mieszkańcy Miasteczka Śląskiego byli świadkami niezwykłego zjawiska – formacji ptaków przecinających szare, zimowe niebo. Zgodnie z relacjami, towarzyszące temu zjawisku odgłosy sugerują, że mogły to być kaczki, znane z synchronicznego i zorganizowanego lotu w formacjach „V”. Taki wzór lotu nie tylko ułatwia ptakom długodystansowe przeloty dzięki oszczędzaniu energii, ale także sprzyja wzajemnemu komunikowaniu się w trakcie lotu. Czy to zwiastun wcześniejszego nadejścia wiosny? 

Zdarza się, że łagodne zimy lub nagłe zmiany pogodowe wywołują wcześniejsze migracje ptaków, które są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Jednakże, czy obserwowany ruch migrujących ptaków jest rzeczywiście zwiastunem szybszego nadejścia wiosny, czy po prostu zbiegiem okoliczności wymuszonym przez aktualne warunki atmosferyczne, pozostaje kwestią otwartą.

Dzisiejsze zjawisko przykuło uwagę wielu mieszkańców. Wiele osób zatrzymywało się, by na chwilę obserwować niebo. Warto dodać, że takie formacje tworzą m.in. gęsi, kaczki i żurawie.

Zobaczcie zdjęcia 

Oprac. Łukasz Dudek