NIL zaleca bezzwłoczne szczepienia dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci przeciwko grypie

Przed długim weekendem Naczelna Izba Lekarska przedstawiła dziewięć zaleceń „mogących wpłynąć na ograniczenie zakażeń wirusowych dróg oddechowych.” W sieci pojawiły się komentarze, że wraca wirusowa panika.

W czwartek 5 stycznia 2023 roku, podczas konferencji prasowej eksperci NIL odnieśli się do kwestii szczepień, ostrożności w kontaktach z osobami szczególnie narażonymi na zakażenia i zaapelowano o rozpoczęcie prac legislacyjnych nad umożliwieniem zgłaszania pracodawcy przez pracownika niedyspozycji zdrowotnej z wyłączeniem lekarza.

W konferencji wzięła udział dr hab. n. med. Magda Wiśniewska i prof. Ewa Barcz oraz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej lek. Łukasz Jankowski. W związku z wzrostem zachorowań na grypę i RSV rada ekspertów NIL opublikowała kilka rekomendacji.

Poniżej przedstawiamy wybrane rekomendacje ekspertów NIL 

  • Bezzwłoczne szczepienia dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci przeciw grypie w populacjach nieszczepionych w bieżącym sezonie epidemicznym.

  • Uaktualnienie szczepień przeciw COVID-19 celem zmniejszenia ryzyka powikłań związanych z możliwością jednoczesnego lub sekwencyjnego zakażenia grypą lub SARS Cov-2.

  • Przestrzeganie zasad izolacji osób z objawami zakażenia dróg oddechowych co najmniej do pełnego ustąpienia objawów.

  • Ograniczenie odwiedzin w placówkach opieki zdrowotnej oraz kontaktów rodzinnych osób z objawami aktywnej infekcji górnych dróg oddechowym.

  • Upowszechnienie testów diagnostycznych, szczególnie szybkich testów antygenowych w kierunku grypy, RSV i COVID-19,

  • Utrzymanie rekomendacji noszenia masek ochronnych w aptekach, przychodniach, szpitalach itp.

  • Noszenie masek przez osoby o podwyższonym ryzyku zachorowania i powikłań grypy i COVID-19 w miejscach publicznych i wewnątrz budynków, w których spotyka się większa ilość osób.

 

 

źródło: NIL
Oprac. Redakcja