Nowe obostrzenia. Od godziny 10 do 12 zakupy mogą robić tylko seniorzy

fot. pixabay.com

– Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższym miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, do wprowadzenia odpowiednich reguł, procedur w służbie zdrowia, zasad izolacji, kwarantanny – mówił premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Rząd wprowadza nowe zakazy związane z epidemią koronawirusa.

 

Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki – od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia.

Obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach.

Ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, zieleńców.

W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Otwarte zostaną tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki.

Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.  Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne, rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne.

– Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzamy podobne ograniczenie – 3 osoby do jednego straganu. Dodatkowo wprowadzamy obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach – mówił Morawiecki.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

W sklepie będzie mogło przebywać w danym momencie trzy razy więcej ludzi, niż jest w nim kas. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest przykładowo 5 kas, to zakupy w jednej chwili będzie mogło robić maksymalnie 15 osób.

 

źródło: twitter