O godz. 12:00 konferencja prasowa Niedzielskiego

Dokładnie o godzinie 12:00 ma rozpocząć się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia będzie mówić o sytuacji epidemicznej w Polsce oraz szczepionkach przeciw COVID-19 dla malutkich Polaków. 

Niedzielski ma dzisiaj przedstawić harmonogram szczepień dzieci w wieku od 0,5 roku do 4 lat. Jak informuje Polsat News, najmłodsi będą szczepieni preparatem Pfizera, który ma być podawany w trzech dawkach pierwotnych. Europejska Agencja Leków zaleca, by najmłodsze dzieci otrzymywały preparat w ramię lub udo.

Przypomnijmy, że we wtorek Niedzielski poinformował, że do Polski dotarło ponad pół miliona szczepionek na COVID-19 dla dzieci w wieku od 0,5 roku do 4 lat.

„Szczepionki dla dzieci są wysoce skuteczne i bezpieczne” – zapewnia Niedzielski.

Wystąpiliśmy dzisiaj do ministerstwa zdrowia o udostępnienie badań, na które powołuje się Niedzielski. Mamy nadzieję, że w tak ważnej kwestii odpowiedź zostanie wysłana do nas nieco szybciej, niż zwykle.

Szwecja rezygnuje z rekomendacji 

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego rezygnuje z rekomendacji szczepień przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 12–17 lat. „W czasie pandemii niewiele dzieci i młodzieży poważnie zachorowało na Covid-19. Obecna wiedza i epidemiologia wskazują, że warianty wirusa SARS-CoV-2 wywołują coraz łagodniejsze objawy u zdrowych dzieci i młodzieży, a odporność w tej grupie jest bardzo wysoka” – czytamy na stronie szwedzkiego regulatora.

 

źródło: Media społecznościowe, Polsat News
Oprac. Łukasz Dudek