Od dzisiaj zapłacimy więcej. ZTM podnosi ceny biletów!

Od dzisiaj 19 kwietnia zapłacimy więcej za bilety autobusowe. Podwyżka jest m.in. efektem rządowych restrykcji, ZTM musi pokryć straty związane z pandemią. 

Średnia podwyżka cen wszystkich biletów wyniesie ok. 12 proc.

Komunikacja odczuwa skutki obostrzeń 

– Komunikacja zbiorowa ZTM bardzo mocno odczuwa skutki pandemii. W poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł – informuje przewoźnik.

Jednorazowe bilety elektroniczne nadal pozostaną tańsze od papierowych o ok. 10-13%. 

W nowej ofercie wprowadzone zostaną dwa nowe bilety długookresowe pozwalające podróżować na terenie dwóch wybranych miast: „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”.

Istotna jest również zmiana związana z biletem Dziennym. Pasażerowie korzystający z tego rodzaju biletu w soboty, niedziele oraz w święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją zbiorową ZTM jedną dodatkową osobę.

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.

W nowej taryfie uproszczone zostało również podróżowanie na lotnisko. Przejazd „liniami lotniskowymi” możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM. Dla korzystających z tych linii oznacza to oszczędności. Przykładowo przejazd z Katowic na lotnisko kosztować będzie 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

Specjalnie dla osób najczęściej korzystających z naszych usług przygotowany został półroczny bilet „Sieć 180” w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł.

 

 

źródło: ZTM