Od grania w gry fajniejsze jest tylko tworzenie własnych. Zapisz dziecko na bezpłatne warsztaty

fot. Giganci Programowania

Od grania w gry fajniejsze jest tylko tworzenie własnych – Giganci Programowania zapraszają na zajęcia. 

Dziecko od najmłodszych lat ciągnie do nowych technologii. Pytanie, co z tym zrobimy? Czy wręczymy tablet i zostawimy go sam na sam z Internetem, w którym czeka na niego mnóstwo pułapek? Czy może wykorzystamy to w twórczy sposób?

Zajęcia w szkole Giganci Programowania z Tarnowskich Gór pozwolą przekuć ciąg waszych pociech do nowych technologii na konkretną wiedzę i umiejętności.

Tylko we wrześniu istnieje możliwość spróbowania sił w programowaniu bez żadnych zobowiązań.

Bezpłatne warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży odbędą się w niedzielę 19 września, w sali szkoleniowej przy ul. Gliwickiej 35 w Tarnowskich Górach.

Bezpłatna rejestracja dostępna jest pod linkiem TUTAJ

– Nasze dzieci urodziły i rozwijają się w świecie cyfrowym. Ten świat cały czas się rozwija. To od rodziców zależy, czy dzieci będą biernymi odbiorcami treści cyfrowych, czy ich aktywnymi twórcami – mówi Daniel Skuza z Gigantów Programowania w Tarnowskich Górach.

fot. Giganci Programowania

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Nauka programowania rozwija nie tylko twarde umiejętności programistyczne, ale pozwala również dzieciom na lepsze funkcjonowanie w szkole i życiu codziennym:

Umiejętność programowania pozwala zrozumieć dzieciom to, jak działają wszelkie urządzenia elektroniczne, w świecie których się poruszają.

Tworzenie gier w takich językach jak Scratch pozwoli na łatwe przyswojenie i zrozumienie matematyki, poprzez wykorzystanie znajomość ułamków, kątów, granic i warunkowej logiki.

Kodowanie daje możliwość rozwiązania jednego problemu na wiele różnych sposobów. A to rozwija u dzieci wyobraźnie i kreatywność.

Poszukiwanie własnych błędów, których w programowaniu nie da się uniknąć, jest bardzo istotnym elementem pracy programisty. Uczy wyciągania wniosków, cierpliwości i determinacji. Dziecko przekonuje się, że porażka nie jest końcem świata, należy ją tylko przeanalizować i poprawić błąd.

Pracujące nad określonym programem dzieci patrzą na niego całościowo, po czym rozkładają problem na podstawowe zadania. Uczą się więc w praktyce sprawnego rozwiązywania problemów.

Znajomość choćby podstaw programowania dodaje dzieciom pewności siebie, daje im możliwość wykorzystania wiedzy w szkolnych projektach.

Co jednak najważniejsze – „od grania w gry fajniejsze jest tylko tworzenie własnych” – jak powiedział jeden z młodych kursantów Gigantów.

Jakie umiejętności muszą posiadać dzieci, żeby rozpocząć naukę programowania?

Powszechnie uważa się, że do programowania konieczna jest np. dobra znajomość matematyki. O ile jednak ta jest przydatna, to bardziej liczy się umiejętność logicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów. To predyspozycje, które w odpowiedni sposób rozwijane, dają solidne podstawy do opanowania konkretnego języka programowania.

Od czego rozpocząć naukę programowania?

Jeżeli Wasze dziecko lubi się uczyć, interesuje się, jak coś działa, lubi rozwiązywać logiczne gry i łamigłówki, to z pewnością jest to dobry moment, żeby podsunąć mu kilka programów dla dzieci i zweryfikować, czy faktycznie programowanie je wciągnie. Na start można zacząć od pokazania mu prostej aplikacji do tworzenia gier, jak na przykład Scratch, i wspólne uczenie się prostych algorytmów.

Czy programiści są potrzebni na rynku pracy?

Nauka programowania to również potencjalna, atrakcyjna ścieżka kariery zawodowej Waszego dziecka. W opinii specjalistów od rynku pracy programiści są obecnie, i będą nadal bardzo poszukiwani – według danych Komisji Europejskiej w 2025 roku, na rynku będzie brakować 600 tysięcy specjalistów IT. Z kolei w Wielkiej Brytanii co roku pojawia się niemal milion ogłoszeń oferujących prace w branży. W Stanach Zjednoczonych do 2026 roku powstanie 253 tys. kolejnych miejsc pracy dal specjalistów z branży IT.

Programowanie dla młodzieży

  • Giganci Programowania z Tarnowskich Gór uczą nie tylko dzieci, ale i młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych oraz średnich.

  • Specjalnie dla nich w tym roku wprowadzono nowy kurs podstaw programowania w języku PYTHON.

  • W ofercie szkoły jest również nauka bardzo popularnego języka C#. Po rocznym kursie Giganci proponuję dwie ścieżki specjalizacyjne. Pierwsza z nich to tworzenie gier w języku UNITY, która pozwala młodym ludziom na wejście do dynamicznie rozwijającej się świata twórców gier komputerowych.

  • Hacking i cyberbezpieczeństwo to druga, bardzo interesująca droga rozwoju dla młodego programisty. Pracodawcy bardzo mocno poszukują i świetnie wynagradzają informatyków, którzy potrafią zabezpieczać otaczające nas systemy komputerowe.

Podsumowanie

Czy warto więc zapisać dziecko na lekcje programowania? O tym powinniście zdecydować Wy, rodzice – w końcu kto lepiej zna Twoje dziecko? Osobiście jednak uważamy, że lekcje programowania pomogą dziecku rozwinąć również inne umiejętności, a może i w przyszłości zdobyć dobrze płatny i stabilny zawód.

Tylko we wrześniu istnieje możliwość spróbowania sił w programowaniu bez żadnych zobowiązań.

Koduj z Gigantami – bezpłatne warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży odbędą się w niedzielę 19 września, w sali szkoleniowej przy ul. Gliwickiej 35 w Tarnowskich Górach.

Bezpłatna rejestracja na wydarzenie w Tarnowskich Górach dostępna jest  pod linkiem TUTAJ

 


Materiał powstał przy współpracy z Edukacja Cyfrowa Sp. z o.o.