Ogromna awaria w Elektrowni Bełchatów. Tak dużej awarii jeszcze nigdy tam nie było

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Bardzo poważna awaria w Elektrowni Bełchatów. Elektrownia ta, jest największą na świecie elektrownią zasilaną węglem brunatnym, a w Polsce odpowiada za ponad 20 proc. całej energii elektrycznej. 

W wyniku awarii nastąpiło wyłącznie 10 z 11 bloków energetycznych.

„Informujemy, że w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW” – informuje spółka PGE.

Obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.

„Na miejscu w Elektrowni Bełchatów pracuje zespół, składający się ze specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni, w celu jak najszybszego przywrócenia do ruchu jednostek wytwórczych” – czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Energetycznej.

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowała, że doszło do zakłócenia na stacji Rogowiec. 

– System został zbilansowany m.in. poprzez uruchomienie generacji w elektrowniach szczytowo-pompowych, aktywacji wirującej rezerwy cieplnej w pracujących elektrowniach oraz międzyoperatorskiemu importowi z Czech, Słowacji i Niemiec. KSE pracuje stabilnie – informuje spółka PSE w najnowszym komunikacie, który został opublikowany w poniedziałek po godzinie 22:00. 

 

 

źródło: pgegiek.pl