Olej rzepakowy, kokosowy czy ryżowy: który jest najlepszy do smażenia?

fot. Materiał partnera

Nie wszystkie tłuszcze znoszą wysoką temperaturę oraz nadają się do smażenia. Dlatego wybierając tłuszcz do smażenia, należy zwracać uwagę na temperaturę dymienia, a także skład kwasów tłuszczowych. Konsekwencją wysokich temperatur podczas smażenia jest rozpad tłuszczu oraz pojawianie się toksycznych związków. Dlatego najlepiej sprawdzają się tłuszcze o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, na przykład olej rzepakowy, olej ryżowy, lecz także olej kokosowy. Jednak który z nich jest najlepszy?

Temperatura dymienia oleju

Kupując olej w promocji, można zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie uzyskać produkt wysokiej jakości. W czasie wyboru oleju warto zwracać uwagę na temperaturę dymienia. Jest to pewien próg termiczny, po przekroczeniu którego olej rozpada się na związki bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego ich spożywanie może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Co więcej, przekroczenie temperatury 180 stopni Celsjusza wiąże się z utratą wartości odżywczych oraz wpływa na walory smakowe. Najwyższy próg dymienia tłuszczu mają oleje rafinowane. Natomiast oleje nierafinowany posiadają lepsze walory smakowe, dlatego nadają się do sałatek lub pizzy.

Rzepakowy olej do smażenia

Olej to najczęściej wybierany tłuszcz do smażenia. Jeden z najbardziej popularnych jest olej rzepakowy. Smażenie na nim jest bardzo efektywne. Olej ten wyróżnia się w szeregiem wartości odżywczych, zbilansowanym poziomem kwasów omega 3 oraz omega 6. Co więcej olej rzepakowy redukuje poziom cholesterolu oraz nadaje się jako dodatek do sosów czy sałatek. Posiada wysoką temperaturę dymienia wynoszącą aż 225°C. Dlatego przez wielu kucharzy uznawany jest za najlepszy olej do smażenia, a jednocześnie najbardziej uniwersalny. Jeśli chcesz kupić olej w najlepszej cenie, sprawdź promocje na Gazetkowo.pl
Materiał partnera

Olej kokosowy do smażenia 

Smażyć można także na oleju kokosowym. Olej ten posiada nieco niższą temperaturę dymienia wynoszącą do 200 stopni Celsjusza. Należy zwrócić uwagę, że olej kokosowy posiada szereg właściwości zdrowotnych, gdyż aż 94% składników to zdrowe kwasy tłuszczowe. Na oleju kokosowym warto smażyć ryby, mięso, jaja owoce morza, placówki oraz warzywa. Ze względu na charakterystyczny smak orzecha kokosowego, olej ten idealnie sprawdza się także w przypadku smażenia słodkich potraw. Jednak warto smażyć na nim także mięso, które staje się wówczas bardzo soczyste. Mięso zyskuje także dodatkowy smak, który może być niezwykle ciekawy, zwłaszcza dla osób preferujących aromatyczne dania. Z pewnością wykorzystanie oleju kokosowego wzbogaca potrawy o składniki odżywcze wartościowe dla organizmu.
Materiał partnera

Olej ryżowy do smażenia 

Olej ryżowy posiada bardzo szerokie zastosowanie. Można stosować go jako dodatek do sałatek, ale także podczas przyrządzania dań na gorąco. Olej ryżowy posiada bardzo wysoki próg dymienia, tym samym można wykorzystywać go nawet w przypadku dań, które wymagają bardzo wysokiej obróbki termicznej. Na oleju ryżowym warto smażyć mięso, ryby, warzywa, naleśniki oraz frytki. Olej ten wyróżnia się neutralnym smakiem. Ponadto korzystanie z oleju ryżowego może być korzystne dla zdrowia ze względu na liczne związki prozdrowotne. Olej ryżowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, posiada wysoką dawkę witaminy E, która jest niezbędna w procesie usuwania wolnych rodników tlenowych. Dlatego wybór oleju do smażenia uzależniony jest przede wszystkim od predyspozycji, a także preferencji smakowych.

 


Materiał partnera