Piekary Śląskie. Wandale zdewastowali kapliczkę. Koszty napraw to blisko 50 tys. zł

fot. Krzysztof Turzański | screen YouTube

Surowa kara może spotkać wandali, którzy w kwietniu zdewastowali w Piekarach Śląskich kaplicę Maria Hilf. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Koszty napraw wyceniono na ponad 46 tys. zł. Dodatkowo młodym chuliganom grozi też więzienie.

W poniedziałek piekarski magistrat poinformował, że dwóch mężczyzn zostało oskarżonych o popełnienie przestępstwa z art. 288 kodeksu karnego oraz art. 108 ustawy o ochronie zabytków.

– To dobry moment, żeby podziękować państwu – mieszkańcom, którzy reagują na takie sytuacje, zgłaszają wszystkie przypadki, interweniują, robią zdjęcia sprawcom i pomagają w ich identyfikacji. Jeśli chcemy żyć w normalnych warunkach, musimy wspólnie zmierzyć się z chuligaństwem – mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.

W 2021 roku kapliczka Maria Hilf została odrestaurowana. Remont kosztował blisko 550 tys. złotych. Kapliczka stanowi wyjątkowy zabytek wzniesiony w 1905 roku w stylu neogotyckim.

Wiceprezydent Turzański na swoim kanale YouTube opublikował kilka miesięcy temu nagranie, na którym widać akt wandalizmu. Nagranie ma już ponad 220 tys. wyświetleń.

źródło: UM Piekary Śląski
Oprac. Redakcja