Pierwsze odszkodowanie w Polsce za skutek uboczny szczepionki. Pacjent otrzyma 45 tys. zł

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
REKLAMA

Setki osób złożyły wniosek o odszkodowanie za NOP. Z każdym tygodniem rośnie liczba wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego za niepożądane odczyny po szczepieniu przeciw COVID-19.

Na rządowej stronie czytamy, że kończą się pierwsze z prowadzonych postępowań. Pacjent z województwa mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillain-Barré, otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Pieniądze za skutki uboczne  

  • Wnioski można składać od 12 lutego 2022 roku.

  • Do 14 marca 2022 roku wpłynęło 440 wniosków.

  • W niespełna dwa tygodnie wpłynęło 160 wniosków. Według danych na 25 marca jest już ich 600.

Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 zdiagnozowano u mężczyzny zespół Guillain-Barré

„To bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna Zespołu do spraw Świadczeń działającego przy Rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki” – wyjaśnia rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Od przyszłego roku fundusz obejmie inne szczepionki 

– Zgodnie z projektem ustawy Fundusz Kompensacyjny jeszcze w tym roku, dotyczy wyłącznie kompensat za szczepienia przeciwko Covid-19. Od przyszłego roku fundusz będzie obejmował wszystkie szczepienia ujęta w kalendarzu szczepień – powiedziała portalowi tarnogorski.info Kinga Łuszczyńska z departamentu dialogu społecznego i komunikacji RPP.

Setki osób złożyły wniosek o odszkodowanie za NOP. Jaki był najczęstszy powód?

Według danych na 14 marca 2022 roku, do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 440 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

„Ponad 15 proc. złożonych wniosków związanych jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepionki. Pozostałe wnioski dotyczą pacjentów, u których rozpoznano np. zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia naczyniowe, serca i krwi” – czytamy w rządowym komunikacie.

Według oficjalnych danych do końca grudnia 2020 roku wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Przez ten okres czasu, zgłoszono 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zdecydowana większość zgłoszeń (84 proc.) miała łagodny charakter.

 

REKLAMA

źródło: gov.pl, tarnogorski.info 

 

REKLAMA