Pod Gliwicami otwarto autonomiczny sklep Dino. Zakupy bez wchodzenia do środka

fot. Politechnika Śląska

Pod Gliwicami sieć sklepów Dino, we współpracy z Grupą Mago, otworzyła swój pierwszy testowy sklep bezobsługowy, działający 24 godziny na dobę. W przeciwieństwie do innych podobnych projektów w Polsce, ten sklep umożliwia klientom robienie zakupów bez konieczności wchodzenia do środka. Produkty są dostarczane przez roboty.

Otwarcie autonomicznego sklepu odbyło się w poniedziałek w miejscowości Sośnicowice w powiecie gliwickim, tuż przy lokalnym markecie Dino. Jednym z konsorcjantów projektu była Politechnika Śląska.

W pełni zautomatyzowany sklep Dino
Autonomiczny sklep Dino już otwarty fot. Politechnika Śląska

Sklep jest w pełni zautomatyzowany i zoptymalizowany pod kątem efektywności. Klient najpierw płaci za towary, a następnie odbiera je bezpośrednio od maszyn, co eliminuje ryzyko nieopłaconych zakupów. Wnętrze sklepu jest maksymalnie wykorzystane, a mniejsza powierzchnia pozwala na oszczędności w zakresie ogrzewania, oświetlenia i sprzątania. Dodatkowo, system automatycznie prognozuje najbliższą możliwą sprzedaż i wysyła zamówienia do centralnego magazynu na brakujące produkty.

Ze strony Politechniki Śląskiej w projekcie brali udział pracownicy Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn. Naukowcy byli odpowiedzialni za wsparcie merytoryczne.

– Przygotowaliśmy oprogramowanie wsparte metodami sztucznej inteligencji, które służy przede wszystkim do określania zatowarowania automatycznego sklepu. Stosując to oprogramowanie jesteśmy w stanie określić, jakie towary powinny się w nim znaleźć w danym okresie sprzedażowym oraz ile ich powinno być, aby maksymalnie spełnić oczekiwania klientów. Jednocześnie staramy się maksymalizować zysk ze sprzedaży – tłumaczy dr inż. Wawrzyniec Panfil.

– Udział w projekcie pokazuje, że nasza praca naukowa znajduje praktyczne zastosowanie. Zajmujemy się na co dzień algorytmami, sztuczną inteligencją i tym razem możemy zobaczyć oraz używać urządzenie, przy którego powstawaniu pracowaliśmy.

fot. Politechnika Śląska
fot. Politechnika Śląska
fot. Politechnika Śląska

 

 

źródło: Politechnika Śląska