Bytom. Policja zatrzymała na basenie 4 obcokrajowców. Podejrzenie o zmuszanie dzieci

fot. Bytomski Portal Informacyjny | Facebook

Interwencja policji na miejskim kąpielisku w Bytomiu. Zatrzymano czterech obcokrajowców. Mogło dojść do samosądu. Policja użyła środków przymusu bezpośredniego. Jak przekazała nam bytomska policja, mężczyźni w wieku od 18 do 48 lat zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem o zmuszanie małych dzieci do określonego zachowania.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę, po godzinie 17:00, kiedy to policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących agresywnego tłumu i nieodpowiedniego zachowania czterech mężczyzn, którzy przebywali na basenie. Na miejsce skierowano między innymi funkcjonariuszy prewencji z Katowic.

– Po tym zdarzeniu zatrzymaliśmy cztery osoby. Są to mężczyźni w wieku od 18 do 48 lat. W poniedziałek będą doprowadzeni do prokuratury i prokurator będzie decydował o tym, jakie ewentualnie zarzuty te osoby usłyszą i czy wszyscy te zarzuty usłyszą – przekazała naszej redakcji kom. Anna Lenkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

Jest nagranie 

– Wstępnie zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem zmuszania małoletnich do określonego zachowania – dodała rzeczniczka i potwierdziła, że zatrzymane osoby są obcokrajowcami.

Mogło dojść do samosądu

– Tłum był agresywny, policjanci użyli gazu. W stosunku do interweniujących funkcjonariuszy również padały niecenzuralne słowa. Policjanci byli zmuszeni użyć środków przymusu bezpośredniego. Nikomu nic się nie stało – mówi kom. Lenkiewicz.

Policja obecnie nie ujawnia narodowości zatrzymanych osób. Istnieje prawdopodobieństwo, że mężczyźni mieli ze sobą jakieś powiązania lub znali się nawzajem. W sieci można znaleźć informację, że był jeszcze jeden mężczyzna, który miał uciec.

W sieci są publikowane zdjęcia 

screen Facebook Bytomski Portal Informacyjny

AKTUALIZACJA

Jest stanowisko Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Poniżej publikujemy pełną treść.
„Ochroniarze zabezpieczający teren kąpieliska odkrytego w Parku Miejskim im. F. Kachla zatrzymali mężczyznę, który miał niewłaściwie zachowywać się wobec dzieci korzystających z basenu. Ochroniarze zawiadomili policję, która zatrzymała mężczyznę a z nim jego trzech towarzyszy.
Do zdarzenia doszło w sobotę około godz. 16.00. Ochroniarze pilnujący bezpieczeństwa na terenie kąpieliska odkrytego w Parku Miejskim otrzymali dwa zgłoszenia: od dwóch chłopców oraz od matki dziewczynki korzystającej z basenu. Dziewczynka poinformowała matkę, że zaczepia ją około 50-letni mężczyzna. To zgłoszenie matka przekazała ochronie. Chłopcy zawiadomili ochroniarzy, że ten sam mężczyzna miał ich zaczepiać podczas zabawy w wodzie. Ochroniarze natychmiast podjęli interwencję. Wyprowadzili mężczyznę i jego trzech towarzyszy z basenu i zawiadomili policję.
Po zatrzymaniu mężczyzn przez ochronę i po przybyciu policji na miejsce, na kąpielisku utworzyło się zbiegowisko. Ochroniarze pomogli policjantom zabezpieczyć teren.
W związku z agresywnym zachowaniem części osób obserwujących zatrzymanie, policjanci podjęli interwencję z użyciem tarcz i gazu łzawiącego. Wszyscy zatrzymani do wyjaśnienia sprawy mężczyźni w wieku od 18 do 55 lat są obywatelami Gruzji.
Policja zabezpieczyła nagrania z kamer monitoringu. Funkcjonariusze prowadzą czynności wyjaśniające.”

Kilka dni temu poprosiliśmy Śląską Policję o udostępnienie informacji dotyczących statystyk przestępczości w regionie, które uwzględniały narodowość sprawcy. Jak się okazało, takie statystyki nie są prowadzone.

 

źródło: Tarnogorski, Bytomski Portal Informacyjny/Facebook
Oprac. Łukasz Dudek