Policja sprawdza osoby objęte kwarantanną. Można dostać 5 tys. zł mandatu

Policja może wystawić mandat 5 tys. zł za nieprzestrzeganie kwarantanny. fot. KPP Bolesławiec

W związku z epidemią koronawirusa, policja ma wyznaczone nowe zadania, polegające na wspieraniu służb sanitarnych.

– Sprawdzamy, czy osoby objęte nadzorem epidemiologicznym znajdują się w miejscach kwarantanny. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, przypominamy mieszkańcom o stosowaniu się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19 – czytamy w komunikacie piekarskiej policji.

Zadaniem policjantów jest kontrola osób przebywających na kwarantannie. Mundurowi zbierają informacje o tym, czy dana osoba stosuje się do wydanej decyzji.

Jeśli osoba będąca w kwarantannie opuszcza miejsce kwarantanny, policja powiadomi powiatowego inspektora sanitarnego, który może nałożyć karę nawet 5 tys. zł. Wobec takiej osoby prowadzone będą także czynności w związku z popełnieniem wykroczenia, za co może otrzymać mandat 500 zł. Jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, będzie ona odpowiadać przed prokuratorem i sądem. Za takie przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności.

Kontrole dokonują wyłącznie policjanci umundurowani. Policja apeluje o nieotwieranie drzwi osobom podejrzanym. 

– Apelujemy do wszystkich mieszkańców o stosowanie się do wydanych zakazów i zaleceń – ten trudny czas do dla nas wszystkich wielka próba postaw społecznych i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i pozostałych członków naszej społeczności – informują mundurowi.

 

 

źródło: KMP Piekary Śląskie