Polscy rolnicy ogłaszają strajk generalny. Ma potrwać 30 dni

Ogólnopolski protest rolników na terenie całej Polski. Związek NSZZ RI „Solidarność” zapowiedział strajk generalny, który rozpocznie się blokadą przejść granicznych z Ukrainą oraz dróg i autostrad w poszczególnych województwach. Akcja ma rozpocząć się w piątek, 9 lutego o godzinie 10:00.

Zaplanowane blokady ulic, które mogą potrwać aż 30 dni, mają na celu zwrócenie uwagi na problemy rolnictwa w Polsce. Strajkujący planują zablokować zarówno drogi krajowe, jak i autostrady.

Miarka się przebrała 

„Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny” – czytamy na stronie rolniczej „Solidarności”.

Rolnicy nie zgadzają się również na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii „od pola do stołu” oraz Wspólnej Polityki Rolnej UE w proponowanym kształcie.

„Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju” – oświadczyli związkowcy i zaapelowali o solidarność wszystkich rolników.

źródło: NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”
Oprac. Łukasz Dudek