Polska utrzyma embargo na zboże z Ukrainy. Jest reakcja Zełenskiego

fot. Sejm RP/YouTube

„W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z Ukrainy, zgodnie z poleceniem premiera Mateusza Morawieckiego i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo. Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023” – napisał Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Komisja Europejska zdecydowała w piątek, że nie przedłuży embarga na import ukraińskiego zboża. Tymczasowy zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy wygasa o północy. Jest reakcja polskiego rządu

Wołodymyr Zełenski zareagował

„Podziękowałem Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i przestrzeganie zasad jednolitego rynku”- napisał Zełenski.

„To przykład współpracy Ukrainy i UE w prawdziwej jedności i zaufaniu. Kiedy zasady są przestrzegane, a umowy dotrzymywane, Europa zawsze wygrywa” – podkreślił.

„Ukraina odpowie w cywilizowany sposób”

„Bardzo ważne jest, aby europejska solidarność działała teraz na poziomie dwustronnym. Aby nasi sąsiedzi wspierali Ukrainę w czasie wojny. Jeśli ich decyzje naruszają prawodawstwo UE, Ukraina odpowie w cywilizowany sposób” – dodał.

Korupcja i inne standardy na Ukrainie 

Prezydent Zełenski wspomniał o jednolitym rynku, jednak należy zauważyć, że Ukraina nie jest jednolitym rynkiem z Unią Europejską. Istnieją znaczące różnice w standardach, warunkach konkurencji, cenach energii oraz wyzwaniach związanych z kwestiami politycznymi i korupcją.

Polska broniąc swoich interesów, stara się chronić  polskich rolników. Jednakże często pojawiają się pytania dotyczące tego, czy Unia Europejska zawsze skutecznie broni interesów tych, którzy są mniej zamożni. Często wydaje się, że jej działania są bardziej korzystne dla oligarchów-miliarderów, niż dla przeciętnych obywateli. Ta kwestia budzi sporo kontrowersji.

Zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika obowiązywał od drugiego maja. Zakaz ten dotyczył importu tych produktów rolnych do pięciu państw: Polski, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Warto jednak zaznaczyć, że został utrzymany tranzyt tych produktów do innych państw Unii Europejskiej oraz państw trzecich.

Polska i Węgry wyrażały postulat utrzymania tego zakazu. Oba kraje zagroziły, że w przypadku zniesienia embarga jednostronnie wprowadzą zakaz importu.

 

 

źródło: Media społecznościowe, tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek