Park Miejski w Tarnowskich Górach. Ponad 900 drzew pod topór. Zostanie 3000 drzew i tysiące nowych roślin

Fot. unesco.tarnowskiegory.pl

Tarnogórski Park Miejski czeka rewitalizacja. W związku z tym ponad 900 drzew pójdzie pod topór.  W parku znajduje się ok. 4000 drzew. 

Na profilu Facebook „Tarnogórski Drzewoszum” została opublikowana mapka, na której są zaznaczone drzewa do wycinki. Mapka na pierwszy rzut oka może robić wrażenie, jednak warto pamiętać, że na mapce nie zostały zaznaczone drzewa, które nie pójdą pod topór. Łącznie jest to ponad 3000 drzew. Do tego należy pamiętać, że rewitalizacja zakłada nasadzenia ponad 150 nowych drzew i kilku tysięcy innych roślin. 

Drzewa wskazane w dokumentacji z UM zostały naniesione na mapę Parku. Teraz możecie „z lotu” ptaka zobaczyć jak ogromna i niebezpieczna jest planowana przez Miasto inwestycja” – czytamy na profilu aktywistów.

Legenda mapki: Brązowe topory to drzewa chore, czarne – przewrócone lub uszkodzone, a czerwone to drzewa zdrowe.

Tak wygląda mapka drzew do wycinki bez przybliżenia. 

facebook Drzewoszum

Poniżej mapka z przybliżeniem.

Pierwsza pokazuje miejsce największej wycinki, druga została przybliżona losowo.

Rewitalizacja zabytkowego parku zakłada przywrócenie dawnego, historycznego wyglądu. Przez lata park zarósł różnego rodzaju dzikimi krzakami, jak i samosiejkami. 

„Świetność odzyskać ma cała parkowa architektura. Zaplanowano m.in. przebudowę alejek, amfiteatru, placu zabaw, kortów, stawu, odtworzenie toru saneczkowego, budowę nowych obiektów z toaletami przy korcie, konserwację glorietty oraz pergoli wraz z obsadzeniem pnączami. – Odbudowana zostanie altana w miejscu jej pierwotnego posadowienia – wskazanym dzięki badaniom archeologicznym. Pojawi się nowe oświetlenie, ławki, kosze, płotki, oznaczenia górniczych szybów – wszystko w kształtach i kolorach nawiązujących do historycznego kształtu parkowego założenia. Symbolicznie odtworzony zostanie także tor kolejki wąskotorowej, która onegdaj przejeżdżała przez park” – mówił  Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska tarnogórskiego magistratu.

Wizualizacje Parku Miejskiego po rewitalizacji. 

LINK NA KOŃCU ?Przedstawiciele Miasta Tarnowskie Góry bardzo umiejętnie kreują rzeczywistość, w której grupa…

Publiée par Tarnogórski Drzewoszum sur Samedi 4 janvier 2020

 

6 września odbyła się konferencja prasowa, która dotyczyła rewitalizacji zabytkowego parku.

 

 

 

Przygotował:
ŁUKASZ DUDEK 

 

 

źródło: facebook.com