Powiat tarnogórski śmietnikiem Europy?

Fot. Policja

W sierpniu media w całej Polsce informowały, o ujawnieniu nielegalnego transport odpadów komunalnych, które jechały z Niemiec. Ciężarówka z odpadami została zatrzymana przez służby na autostradzie A1 w Zabrzu.  

W oficjalnej informacji było podane, że odpady jechały do jednego z zakładów na Śląsku. Jak udało mi się ustalić, odpady jechały do powiatu tarnogórskiego, a dokładnie do gminy Zbrosławice (sołectwo Wieszowa).

Niemiecki portal Tagesschau.de informuje, że Niemcy są liderem w wywożeniu śmieci za granicę. Odpady głównie trafiają nielegalnie do Polski.

W Polsce spalenie tony śmieci kosztuje tylko 75-80 euro, natomiast w Niemczech trzeba już zapłacić nawet 200 euro. Biznes śmieciowy w Polsce kwitnie i co chwilę słyszy się, o „przypadkowych” pożarach na wysypiskach. W samozapłon chyba nikt już nie wierzy, a całkiem niedawno doszło do pożaru wysypiska śmieci w Rybnej.

Telewizja TVN nakręciła ciekawy materiał na temat odpadów sprowadzanych z Niemiec do Polski. Nagranie można zobaczyć – TUTAJ 

Poniżej zdjęcia i film z przejęcia nielegalnego transportu śmieci (gmina Zbrosławice).

ŁUKASZ DUDEK