Prof. Chazan: Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić, na czym polega trzecia fala „pandemii”?

fot. Chazan Ryszarda | Facebook

Minister zdrowia Adam Niedzielski od kilku dni mówi o trzeciej fali koronawirusa. Tymczasem prof. dr hab n. med. Ryszarda Chazan pyta, na czym polega ta trzecia fala?

– Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić, na czym właściwie polega trzecia fala tzw. pandemii – zaczyna swój poniedziałkowy wpis w mediach społecznościowych prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

– W rzeczywistości dodatnich testów każdego dnia jest mniej, a nie więcej pomimo otwartych od 10 dni stoków i tysięcy ludzi w górach i co ciekawe bardzo mało dodatnich testów od wielu dni jest właśnie w województwie małopolskim – stwierdza profesor.

Lockdown nie działa?

– Zastanawiam się komu, czy może czemu służą te lockdowny? One przecież nie mają żadnego wpływu na liczbę osób zakażonych. Doskonały przykład stanowi porównanie liczby zachorowań w dwóch amerykańskich stanach Kalifornia i Floryda. W Kalifornii wszystko zamknięte – odsetek zakażonych osób wynosi 8,8 procent, a na Florydzie gdzie nie ma żadnych ograniczeń wynosi 8.3 procent – wylicza lekarka.

– Myślę, że jeśli będziemy stale testować, to zawsze będzie jakiś odsetek osób, u których stwierdzimy materiał genetyczny jakiegoś koronawirusa. Nie wiemy jaki odsetek zakażeń układu oddechowego stanowiły koronawirusy w poprzednich latach (nie wykonywano testów) – dodaje.

Ludzie muszą normalnie żyć

– Przyjmowano na podstawie badań epidemiologicznych przesiewowych z lat 70-tych, że koronawirusy są przyczyną 10 -15 procent infekcji dróg oddechowych. Może warto się nad tym zastanowić, zanim będzie za późno? Ludzie muszą normalnie żyć, uczyć się i pracować – kończy wpis.

 

źródło: Chazan Ryszarda/Facebook