Radny PiS z Zabrza został dyrektorem Pałacu w Rybnej. Bez konkursu

Fot. UM Tarnowskie Góry

Radny PiS z Zabrza został dyrektorem Pałacu w Rybnej. Wybór ten dla wielu jest nie do końca zrozumiały. Pojawia się wiele pytań. 

Sebastian Markisch z wykształcenia jest nauczycielem. Teraz będzie zarządzać prestiżową instytucją kultury. Radna Aleksandra Król-Skowron (KO) przygotowała szereg pytań, które mają zostać złożone na ręce przewodniczącego tarnogórskiej Rady Miejskiej.

Wiadomość o wyborze nowego dyrektora wprawiła radną Król-Skowron w zdumienie. „Zastanawia mnie, jakimi przesłankami kierował się burmistrz podejmując tę decyzję. Tarnowskie Góry to miasto wyjątkowe, w którym bez problemu znaleźć można wiele wybitnych osobowości” – napisała radna.

Aleksandra Król-Skowron zastanawia się również, jakie atuty nauczyciela z Zabrza przesądziły o tym, że „burmistrz postanowił autorytarnie sam zadecydować, że pan Sebastian Markisch jest najwłaściwszą osobą na stanowisko dyrektora Pałacu w Rybnej?”

Dodatkowo radna przytacza zmianę na stanowisku prezesa w miejskiej spółce. Przypomnijmy, że wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski został prezesem MTBS.

Radna przytacza daty i listę wspólników MTBS

  • Nowy dyrektor Pałacu w Rybnej został powołany 28 czerwca. Został nim radny PiS z Zabrza.

  • 29 czerwca były wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski został powołany na prezesa MTBS.

Lista wspólników MTBS

1. Tarnowskie Góry –  38,87% udziałów
2. Zabrze – 23,40% udziałów
3. Ruda Śląska – 18,88%
4. Knurów – 10,46%
5. Lubliniec – 4,88%
6. Pyskowice – 2,86%
7.  Miasteczko Śląskie – 0,65%

„Królik z kapelusza” 

„Może tylko mi się wydaje, może wyciągam zbyt pochopne wnioski, może widzę drugie dno, którego nie ma, ale skąd jak królik z kapelusza wziął się w Tarnowskich Górach człowiek z Zabrza, który najpierw najprawdopodobniej startował na stanowisko dyrektora jednej ze szkół, a później został dyrektorem świetnej tarnogórskiej instytucji kultury” – napisała radna.

Poniżej pytania, które przygotowała radna

1. Jakimi argumentami (poza faktem, że na takie powołanie pozwala art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) kierował się Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry powołując w drodze bezkonkursowej na stanowisko dyrektora Samorządowej Instytucji Kultury „Pałac w Rybnej” PanaSebastiana Markischa, z Zabrza?
2. Czy Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przeprowadził analizę potencjalnych kandydatów na stanowisko Dyrektora Samorządowej Instytucji Kultury „Pałac w Rybnej” z terenu miasta Tarnowskie Góry? Jeżeli tak, to w jakich aspektach (poza politycznych) pan Sebastian Markisch był lepszy od lokalnych animatorów kultury?
3. Czy pan Sebastian Markisch posiada doświadczenie w pracy zawodowej lub jako wolontariusz w zakresie animatora kultury, jeżeli tak to proszę o wskazanie zakresu tego doświadczenia.
4. Czy Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry posiada opinie na temat pana Sebastiana Markischa jako animatora życia kulturalnego bądź też osoby zarządzającej jednostką organizacyjną gminy/powiatu/województwa?
5. Czy prawdą jest, że pan Sebastian Markisch złożył aplikację na stanowisko dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego nr 4 w Tarnowskich Górach? (przypomnę, że dane kandydatów po przeprowadzeniu procedury konkursowej są jawne – zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem).
6. Czy zgodnie z zapisami art. 15 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zaciągnięto opinii związków zawodowych działających w Samorządowej Instytucji Kultury „Pałac w Rybnej” (o ile takie działają) oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję? Jeżeli tak proszę o przekazanie w/w opinii.

Brak konkursu 

„Zgodnie z Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej dyrektora instytucji kultury powołuje organizator. Konkurs jest obligatoryjny tylko w tych samorządowych placówkach, które wymieniono w rozporządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pałacu w Rybnej na tej liście nie ma” – tłumaczy tarnogórski magistrat.

 

źródło: Aleksandra Król Skowron/Facebook, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek