Rafał Piech: Finlandia nie zaleca, a polski rząd promuje kolejną dawkę

Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich fot. tarnogorski

Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) nie zaleca szczepionki przypominającej na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, którzy nie mają chorób przewlekłych. 

– Obecnie nie ma wystarczających danych, które przemawiałyby za zaleceniem pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej szczepienia przypominającego w okresie jesienno-zimowym. Na przykład oryginalne szczepionki przeciwko koronawirusowi nie dają ani skutecznej, ani długotrwałej ochrony przed zakażeniem, a o szczepionkach przeciwko nowym wariantom nie wiemy jeszcze wystarczająco dużo – twierdzi Hanna Nohynek, główny lekarz w THL.

– Zasadniczo zdrowe osoby w wieku 18-59 lat nie potrzebują dodatkowej ochrony w sektorze zdrowia, ani w innych zawodach. Profesjonaliści w opiece społecznej i zdrowotnej są dobrze chronieni przed poważną chorobą – mówi lekarz naczelny THL, Tuija Leino.

Na stronie fińskiego odpowiednika polskiego ministerstwa zdrowia czytamy, że w najlepszych okolicznościach oryginalne szczepionki przeciwko koronawirusom zapewniają około 50% ochrony przed zakażeń, a w dodatku ochrona trwa jedynie przez dwa lub trzy miesiące.

„Jeśli nadzieją jest, że dawki przypominające szczepionek dostosowanych do wariantu zapobiegną zakażeniom, a tym samym zmniejszą absencję chorobową, ochrona będzie prawdopodobnie krótkotrwała i ograniczona” – czytamy na stronie THL.

„Finlandia nie zaleca, a polski rząd w najlepsze promuje kolejną dawkę przypominającą eksperymentu” – napisał na Twitterze prezydent Siemianowic Śląskich.

źródło: https://thl.fi/en/web/thlfi-en/-/thl-no-medical-grounds-for-providing-a-late-autumn-coronavirus-booster-to-health-and-social-services-professionals