Remont budynków w Sowicach. „Zalane mieszkania, zwisające dachówki i cegły”

Fot. Sowice/Facebook

W Tarnowskich Górach (dzielnica Sowice) trwa rewitalizacja budynków komunalnych. Za rewitalizację odpowiedzialny jest Urząd Miejski. Wartość inwestycji to ponad 10 mln zł.  

Na profilu społecznościowym „Sowice” opublikowano zdjęcia z tejże rewitalizacji.

Zwisające cegły, dachówki, części konstrukcji dachu – wszystko zagraża utracie zdrowia i życia ludzi tam mieszkających. Brak zabezpieczeń przed deszczem powoduje zalewanie mieszkań. Jak ludzie mają palić w piecach, jeżeli nie ma kominów lub są niesprawne? Czy ktoś w Urzędzie Miejskim myślał o tych mieszkańcach przed ogłoszeniem przetargu? Kto zwróci tym mieszkańcom zniszczone wyposażenie mieszkań– czytamy w komentarzach

Mieszkanka jednego z budynków przy ulicy Bocznej napisała do nas wiadomość. 

Nade mną jest publiczna toaleta. Od paru lat nie była robiona i przy każdym spuszczeniu wody kapało mi na sufit. Jednego razu miałam potok i dzwoniłam na wodociągi, ciurkiem leciało. 2 dni potem kasetony mi zaczęły odchodzić i mam grzyba na suficie. Dziecko ma alergię, astmę, zatoki tylko szpitale. 4 lata remontuje mieszkanie non stop.  Teraz mieli nam dać grzejniki na koszt miasta, ponieważ kominy niektóre nie są do użytku, w końcu wyszło tak, że jadę na prąd na swój koszt, a dach dalej niezabezpieczony.

Administratorem budynków komunalnych w Sowicach jest Zarząd Nieruchomości Tarnogórskich (ZNT). Spółka ta została założona na początku 2019 roku, a jej prezesem jest Franciszek Paśmionka, ten sam Paśmionka, który zarządza MTBS Tarnowskie Góry.  Jednak w tym przypadku ZNT zajmuje się administracją, a inwestycja jest prowadzona przez Urząd Miejski.

Przypomnę, że Paśmionka jest między innymi współodpowiedzialny za sprzedaż miasteczkowskich wodociągów. Dziś zarabia fortunę.

W 2017 roku Paśmionka za pracę w PWiK i MTBS otrzymał ponad 372 tys. zł, co daje ok. 31 tys. zł miesięcznie.

Kilka tygodni temu mogliśmy zobaczyć prezesa w materiale TVN UWAGA – więcej: TVN nagrał materiał o MTBS Tarnowskie Góry. „Zamiast żyrandoli mają wiadra”

Aleksander Kałka, Naczelnik Gospodarki Lokalowej w tarnogórskim magistracie poinformował nas, że jest prowadzona rewitalizacja budynków w dzielnicy Sowice w rejonie ulicy Grzybowej i Bocznej. W wyniku remontu, część ludzi tymczasowo wyprowadziło się do rodziny, noclegowni i hoteli. Jednak wielu lokatorów zostało.  Naczelnik twierdzi, że nie słyszał o nieprawidłowościach na budowie.

 

Opracował:
ŁUKASZ DUDEK 

 

źródło/foto: Sowice/Facebook,  tarnogorski.info