RMF-FM: Niezidentyfikowany dron na lotnisku w Pyrzowicach. Operator poszukiwany

Niebezpieczne zdarzenie w powiecie tarnogórskim. Jak informuje radio RMF-FM, w poniedziałek przed godziną 16:00, w rejonie lotniska w Pyrzowicach, doszło incydentu z unoszącym się dronem. 

Reporterzy popularnej rozgłośni radiowej dowiedzieli się, że około godziny 15:30 załoga samolotu linii Wizz Air, który leciał z Eindhoven, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Pyrzowicach, zauważyła drona.

Dron znajdował się w przestrzeni, która jest objęta zakazem lotów. Bezzałogowy statek miał lecieć w odległości około 50 metrów poniżej wysokości przelotowej. Obecnie trwają intensywne poszukiwania zarówno samego sprzętu, jak i operatora drona.

AKTUALIZAJCA GODZ. 22:15

Do zdarzenia doszło około godziny 15:00 mniej więcej nad miejscowością Myszków. Było to 20 kilometrów w linii prostej od lotniska.

– Samolot był wtedy na wysokości ok. 1200 metrów i załoga zgłosiła, że minęła się z dronem, który przeleciał pod samolotem. Załoga określiła ten obiekt jako Quadrocopter. Dron przeleciał około 50 metrów pod samolotem – powiedział naszej redakcji Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy lotniska Katowice Airport.

– Samolot bezpiecznie wylądował o godzinie 15:12 w Pyrzowicach. Natychmiast nasz dział służby dyżurnej, zgodnie z procedurą powiadamiania na wypadek tego typu zdarzeń, poinformował straż graniczą, policję i służby ochrony lotniska – dodał rzecznik prasowy.

Kolejny incydent 

Warto zauważyć, że był to drugi podobny incydent w ostatnich dniach. W sobotę na warszawskim Okęciu, dron przelatywał zaledwie 30 metrów od samolotu należącego do LOT-u. W związku z tym zdarzeniem Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego podjęły już działania. Dodatkowo, Polskie Linie Lotnicze LOT powołały specjalną komisję do przeprowadzenia wewnętrznego śledztwa w tej sprawie.

Do tematu będziemy wracać. Na chwilę obecną rzecznik prasowy lotniska Katowice Airport nie odbiera naszego telefonu.

 

źródło: RMF-FM
Oprac. Łukasz Dudek