Rząd wprowadza obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych

Pixabay

Od 1 marca w Polsce będzie obowiązywał obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.  „O wiele za późno” – stwierdził Donald Tusk, szef PO. 

Po zapowiedzi ministra Niedzielskiego w sieci zawrzało. Do krytycznych komentarzy odniosło się ministerstwo zdrowia.

„W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do ministerstwa zdrowia wyjaśniamy, że obowiązek szczepień jest czym innym niż przymus szczepień. Nikt nie wprowadza przymusu szczepień” – poinformowało MZ.

Wiele wskazuje na to, że sama zapowiedź obowiązku szczepień dla wybranych grup zawodowych może być zapalnikiem do protestów. Niektórzy politycy i działacze w ostry sposób krytykują zapowiedź.

– „Lockdown dla niezaszczepionych”, „limity dla osób bez certyfikatów” – to eufemizmy na regulacje mające charakter wymuszanej systemowo dyskryminacji części obywateli. Nie wolno nam podnieść ręki za takimi przepisami, nie wolno ich prezydentowi podpisać, nie wolno ich stosować – napisał Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji.

– Minister Niedzielski zapowiedział obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Zakwestionował w ten sposób jednoznaczną deklarację premiera sprzed zaledwie kilku dni, że szczepienia pozostaną dobrowolne. Premier kłamał, czy #NiedzielskiDoDymisji? – pyta Michał Wawer z Ruchu Narodowego. 

„Jeśli dziś się zgodzimy na przymus dla lekarzy, nauczycieli i żołnierzy, to jutro ten przymus będzie dotyczył każdego z nas a pojutrze już nikt nie wyjdzie z domu bez specjalnego pozwolenia” – napisała w mediach społecznościowych posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.