Szczepionki AstraZeneca i Pfizer na celowniku sądów. Setki pozwów w Niemczech

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Niemieckie sądy stoją przed koniecznością rozpatrzenia licznych pozwów kierowanych przeciwko firmom AstraZeneca oraz Pfizer-BioNTech. Sprawy dotyczą skutków ubocznych związanych z preparatem przeciwko Covid-19.

Jak czytamy w artykule Rzeczpospolitej, wiele osób żąda rekompensat za negatywne konsekwencje związane z zastosowaniem szczepionek. Poszkodowani oskarżają firmy o niewystarczające poinformowanie o potencjalnych zagrożeniach.

Gazeta relacjonuje historię młodej Niemki, która po zaszczepieniu przeciwko Covid-19 doświadczyła zakrzepicy żył jelitowych. W celu ratowania zdrowia kobiety konieczna była resekcja fragmentu jelita. Obecnie osoba ta dąży do uzyskania odszkodowania, a sąd zlecił przeprowadzenie ekspertyzy mającej ocenić, czy świadomość ryzyka wystąpienia zakrzepicy jelitowej wpłynęłaby na jej decyzję o poddaniu się szczepieniu.

Zgłaszane skutki uboczne to nie tylko zakrzepice, ale również udary i choroby serca. W Niemczech podano 192 mln szczepionek na koronawirusa, a Instytut Naukowy Paula Ehrlicha otrzymał 338 857 raportów o podejrzeniu NOP. Według oficjalnych przekazów większość zarejestrowanych skutków ubocznych dotyczy bóli i zaczerwienienia w miejscu ukłuci.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

źródło: Rzeczpospolita