Śląsk. Górnicy blokowali tory. Nie dla ruskiego węgla. „Kpina spalać węgiel od Putina”

fot. WZZ Sierpień 80 KWK Mysłowice Wesoła/facebook

Górnicy protestują przeciwko sprowadzaniu rosyjskiego węgla. Kilkudziesięciu górników ze związku „Sierpień 80” zablokowało dziś tory kolejowe prowadzące do Elektrowni Łaziska.

„Górnicy z WZZ „Sierpień 80” blokują tory do Elektrowni Łaziska! Ta należąca do Tauronu elektrownia spala ruski węgiel, chociaż sąsiadująca przez płot kopalnia „Bolesław Śmiały” ma pełne zwałowiska węgla. (..) To jakaś kpina spalać węgiel od Putina!” – pisał na twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ Sierpień 80.

 

Rzecznik TAURON Wytwarzanie zapewnia, że w elektrowni Łaziska nie korzysta się z ruskiego węgla. 

„Ze względu na połączenie taśmociągowe, prawie 60% dostarczanego do Łazisk paliwa węglowego, pochodzi z KWK Bolesław Śmiały. Istotnym dostawcą są też kopalnie należące do #TAURON. Większość węgla zakupionego z kolei w Węglokoksie pochodzi z k. Bobrek-Piekary.” – czytamy na profilu spółki.

 

Związek „Sierpień 80” opublikował w sieci pismo zaadresowane do prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

„Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” zwraca się do Pana o natychmiastowe podanie do wiadomości publicznej informacji o tym ile węgla i w jakim celu w latach 2018-2019 Tauron lub spółki od niego zależne zaimportowały do Polski.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że pismo w tej sprawie WZZ „Sierpień 80″ skierował do Pana 17 stycznia br. i do dnia dzisiejszego nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Znaczące jest to, że inne spółki energetyczne Skarbu Państwa, do których skierowaliśmy podobne wystąpienie, nie miały nic do ukrycia i udzieliły naszemu związkowi informacji na temat importowanego przez nie węgla lub zakupionego w kraju u podmiotów zajmujących się obrotem paliwami, w tym obrotem importowanego węgla.”

„Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80″ zwraca się z prośbą o informacje ile i za czyim pośrednictwem oraz na jakie potrzeby Spółka zaimportowała węgiel w latach 2017-2018. Jeżeli taki import miał miejsce to prosimy o wyjaśnienie dlaczego węgiel ten nie pochodził z własnych kopalni lub nie został zakupiony w rodzinnej Spółce, jaką jest Polska Grupa Górnicza S.A.” – czytamy w piśmie z 17 stycznia.

 

Trwa blokada torów przy elektrowni Łaziska

Publiée par Śląski Biznes sur Vendredi 31 janvier 2020

 

Opracował:
ŁUKASZ DUDEK 

 

źródło: gazeta.wiadomosci.pl, twitter, facebook