Śląskie. Ukraińcy zdemolowali punkt pomocy dla uchodźców

fot. Nikodem Słowiński/Facebook

Incydent w punkcie pomocy dla uchodźców w Bielsku-Białej. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 25 kwietnia. O przykrym zdarzeniu poinformował Nikodem Słowiński, przewodniczący samorządu studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej. 

„Dnia 25.04.2022 r. w punkcie zbiórki na ATH w Bielsku-Białej doszło do przykrego incydentu, w którym brali udział uchodźcy z Ukrainy. Miejsce zostało przygotowane przez ostatnie dni tak, aby potrzebujący z Ukrainy mogli poczuć się jeszcze bardziej swobodnie, wybrać rozwieszone ubrania na wieszakach oraz otrzymać jedzenie. Niestety, w trakcie pierwszego dnia spotkały nas niemiłe sytuacje” – napisał w mediach społecznościowych Nikodem Słowiński.

Przewodniczący samorządu opisuje, co się stało w bielskim punkcie 

„Jedzenie, chemia oraz środki czystości zniknęły w trybie natychmiastowym, ponieważ ludzie nie chcieli się dzielić z innymi. Pudła przeznaczone do pralni zostały rozerwane, a ubrania zostały porozrzucane po całym budynku m.in. na podłogę i na regały przeznaczone na żywność. Pretensje do wolontariuszy o braki w żywności oraz obrażanie i wyzywanie po ukraińsku kierowane do innych osób. Domaganie się lepszych ubrań bądź w innym kolorze, rzucanie bułkami. Pomimo wywieszonych kartek osoby z różnych stron budynku domagały się wejścia. Dzieci demolowały manekiny oraz rozrzucały zabawki po całym budynku” – relacjonuje Słowiński.

Student relacjonuje, że wszelkie prośby o poprawę zachowania były ignorowane, dlatego postanowiono zamknąć punkt 

„Postanowiliśmy do końca majówki zamknąć punkt ze względu na ponowne uporządkowaniem ubrań itp. Jest nam bardzo przykro z powodu zaistniałej sytuacji, ponieważ dużo wolontariuszy zrezygnowało z pomocy. Przychodząc do punktu poświęcamy nasz wolny czas, niejednokrotnie poświęcając prace czy studia a w zamian otrzymujemy brak szacunku, roszczeniowe zachowanie i wiele pretensji” – dodał Nikodem Słowiński.

fot. Nikodem Słowiński/Facebook

Po opublikowaniu wpisu w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo komentarzy krytykujących zachowane uchodźców. Należy jednak dodać, że wielu Ukraińców zaoferowało pomoc w porządkowaniu punktu. 

„Dziękujemy za wielki odzew w szczególności obywateli Ukrainy którzy od jutra zaczną wraz z nami pracę porzadkowe, o otwarciu punktu poinformujemy już niedługo” – napisał w edytowanym wpisie przewodniczący samorządu uczniowskiego.

 

źródło: Facebook