Gmina Zbrosławice: Śmierdząca sprawa. „Po okolicy biegają szczury i karaluchy”

W miniony wtorek tj. 27 sierpnia w gminie Zbrosławice (sołectwo Wieszowa) doszło do nielegalnego zakopywania odpadów. Odpady zostały zakopane na terenie należącym do właścicieli firmy Eko-trans.

Na miejsce wezwano policję, straż pożarną, urzędnika z gminy Zbrosławice oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Przy użyciu koparki doszło do odkopania miejsca, gdzie właściciel nielegalnie zakopał odpady. Z tego miejsca pobrano próbki, więc niebawem powinniśmy się dowiedzieć, jakiego rodzaju odpady były składowane.

Firma Eko-trans znajduje się dosłownie kilka metrów od domków mieszkalnych. Mieszkańcy narzekają na smród oraz twierdzą, że na ich działkach pojawiły się między innymi szczury i karaluchy.

Zdjęcie przedstawia płot oddzielający firmę Eko-trans od domków mieszkalnych

Wcześniej również wykryto nielegalne działania powiązane z tą samą firmą.

W marcu 2019 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zakończył kontrolę firmy EKO -TRANS Grażyna Orłowska, Henryk Orłowski z siedzibą w Wieszowie. Kontrola wykazała, że na teren firmy zbierane są odpady, na które nie ma zezwolenia. Ponadto kontrolerzy ustalili również, że na działkach należących do przedsiębiorców zakopywane były odpady.

Badania wykonane przez Laboratorium WIOŚ wykazały, że śmieci to mieszanina papieru i tektury, tworzyw sztucznych, materiałów tekstylnych, metali, odpadów organicznych oraz frakcji mineralnych. Kontrola nie ustaliła źródła pochodzenia śmieci.

Wojewódzki Inspektor wysłał wystąpienie pokontrolne do Starosty Tarnogórskiego, z wnioskiem o cofnięcie zezwolenia na zbieranie odpadów.

Do tematu jeszcze wrócimy. Więcej szczegółów znajdziecie w piśmie poniżej.

ŁUKASZ DUDEK