Śmigła od wiatraka się połamały. Potężny element runął na ziemię

fot. Czytelnik

Dzisiaj rano na terenie Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Ogromne śmigło z elektrowni wiatrowej oderwało się i spadło na ziemię. 

Na poniższym zdjęciu widzimy moment upadku jednego z elementów

fot. Czytelnik

To miało być innowacyjne rozwiązanie, niestety wygląda na to, że inwestycja nie spełnia założonych celów, choć kto wie. Na terenie miasteczkowskiej huty kilka lat temu powstała elektrownia wiatrowa z turbiną o pionowej osi obrotu ANEW-B1. Inwestycja została zrealizowana przez firmę Stalprodukt.

W czwartek kolejny już raz doszło do uszkodzenia elementów elektrowni wiatrowej. Co ciekawe, wiatrak bardzo rzadko się kręci. Niektórzy zadają pytanie, po co powstał w tym miejscu? Jedno jest jednak pewne, elektrownia wiatrowa jest dość wysoka, więc jest widoczna z kilku kilometrów. Co ważne, tego typu instalacja wygląda „eko” na tle kominów z huty.

Na tych zdjęciach widzimy dwa śmigła, które jak twierdzą świadkowie, są połamane. Tak to wyglądało przed oderwaniem się jednego z elementów.

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Próbowaliśmy się dzisiaj skontaktować z inwestorem oraz zarządem HCM. Niestety bezskutecznie. Poniżej kilka zdjęć z 2017 roku. Wtedy rozpoczęła się budowa innowacyjnego wiatraka.

Obwieszczenie burmistrz z 2016 roku 

 

 

BIP Miasteczko Śląskie

Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku prowadzony był serwis prototypowej turbiny. Były wtedy wymienione moduły stabilizujące rolki głowicy turbiny.

 

 

źródło: tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek