Oświadczenie władz Lublińca. „Węgla nie ma, oczekujemy od rządu radykalnych działań”

fot. Anna Jonczyk-Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca | screen Facebook

Władze Lublińca wydały oświadczenie dotyczące pogarszającej się sytuacji na rynku energetycznym oraz problemów ciepłowni działającej na terenie miasta.

Prywatna ciepłownia z Lublińca ma duże problemy z węglem. Przedsiębiorstwo dostarcza ogrzewanie m.in. do szkoły podstawowej, przedszkola miejskiego i żłobka. Dodatkowo obsługuje również ponad 1000 mieszkań na terenie Lublińca.

– Niestety, muszę to powiedzieć z całą ostrością, rząd polski nie wykonał zadania. Obiecywał, że węgiel będzie. Węgla nie ma, a jak jest, to jest w bardzo wysokich cenach – stwierdził Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

Włodarz podkreślił, że rozwiązaniem problemów związanych z trudną sytuacją powinien zająć się rząd. Wskazał również, że wzrost cen energii uderza w wiele gmin, a podwyżki sięgają już nawet 800%.

– To jest sprawa rządu, bo burmistrz nie odpowiada za kopalnie, które wydobywają węgiel i nie odpowiada za sprowadzanie węgla z zagranicy. Oczekujemy od rządu radykalnych działań – mówił burmistrz Maniura.

Wiceburmistrz Lublińca Anna Jonczyk–Drzymała powiedziała kilka słów o pośle PiS, który reprezentuje ziemię lubliniecką.  Wspomniała, że parlamentarzysta załatwił węgiel dla parafii i kościołów, więc powinien również zorganizować surowiec dla lokalnej ciepłowni. 

– Zaprosiliśmy na spotkanie posła ziemi lublinieckiej Andrzeja Gawrona, który reprezentuje partię Prawa i Sprawiedliwości na naszym terenie. Zakładamy, że jeżeli pan poseł był w stanie załatwić węgiel dla kościołów, dla parafii – bo nie jest to tajemnicą, że taką pomoc skierował – wiemy też, że pomógł załatwić węgiel dla Szkoły Katolickiej w Lublińcu – mamy nadzieję, że również dla mieszkańców Lublińca i tych naszych trzech placówek, również stanie na wysokości zadania – powiedziała wiceburmistrz.

Julian Werner z portalu lubliniecki.pl wystąpił do posła Gawrona z prośbą o skomentowanie oświadczenia wydanego przez władze miasta. 

„Przykro oglądać taki przekaz, który nic merytorycznego nie wnosi, a jedynym jego celem jest polityczny atak na mnie osobiście i na rząd. Przykre, że dzieje się to u nas, w Lublińcu. Dałbym nawet lajka, gdybym w tym materiale wideo usłyszał konkretne informacje o działaniach władz miasta podjętych w trosce o swoje instytucje i te ponad tysiąc mieszkań ogrzewanych przez lokalną ciepłownię” – rozpoczął poseł Gawron.

„Ja takie działania, w zakresie swoich kompetencji podjąłem i w stosunku do lublinieckiej ciepłowni i wszystkich innych podmiotów, które się o to zwracały” – podkreślił.

„Obecna sytuacja, jeżeli chodzi o dostępność i wysoką cenę wszelkiego rodzaju opału, jest bardzo poważna i w żaden sposób nie można jej lekceważyć. Uważam, że wszyscy, podkreślam – wszyscy, powinniśmy współpracować aby sprostać temu wyzwaniu. Nie jest rozwiązaniem wzajemne obwinianie się tylko intensywne działanie! Proszę i apeluję, nie wykorzystujmy trudności, które dotykają również inne kraje, do swoich politycznych rozgrywek, do osobistej promocji. W tej trudnej sytuacji jest to po prostu nieuczciwe i niemoralne” – zaapelował parlamentarzysta.

 

źródło: lubliniecki.pl
Oprac. Łukasz Dudek