Szczepienia dzieci w Polsce. Pierwsi rodzice domagają się odszkodowania za skutki uboczne

Pierwsi rodzice w Polsce domagają się odszkodowania za skutki uboczne po szczepionce przeciw Covid-19. 

Ponad 2,2 mln złotych zostało już wypłacone z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które otrzymały pieniądze, dotkliwie odczuły skutki uboczne preparatów szczepionkowych na koronawirusa. Średnia przyznana kwota to nieco ponad 20 tys. zł. Czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej możliwej kwocie, czyli 100 tys. złotych.

Jak ustalił portal tarnogorski.info, do Rzecznika Praw Pacjenta jak dotąd wpłynął jeden wniosek o odszkodowanie, który dotyczy dziecka w przedziale 1-4 lat oraz cztery wnioski dotyczące dzieci w wieku 5-11 lat.
Przypomnijmy, że w Polsce były prowadzone eksperymenty medyczne na dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. Na najmłodszych polskich dzieciach była testowana szczepionka Pfizera. 

„Badanie kliniczne 1/2/3 fazy prowadzono w grupie 4500 dzieci w wieku 6 miesięcy – 11 lat, w ponad 90 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Polsce oraz Hiszpanii. Prowadzono je w 3 grupach wiekowych: 5-11 lat, 2-5 lat, 6 miesięcy – 2 lata. W badaniu klinicznym 2/3 fazy wzięło udział 2268 dzieci: 2/3 otrzymało szczepionkę, 1/3 placebo” – czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych przeciw COVID-19.

  • Dzieci w wieku od 1 do 4 lat – 1 wniosek

  • Dzieci w wieku od 5 do 11 lat – 4 wnioski

  • Dzieci w wieku od 12 do 17 lat – 32 wnioski

Dlaczego Rzecznik Praw Pacjenta nie udostępnia szczegółowych danych? 

Redakcja: Jakich potencjalnych skutków ubocznych dotyczą zgłoszenia? Odpowiedzi proszę sformułować: wiek, potencjalny skutek uboczny, ilość dni w szpitalu.

„Nie posiadamy danych, które umożliwiłyby bardziej szczegółową odpowiedź na pana pozostałe pytania, wymagałoby to bardzo pogłębionej analizy, w tym każdego wniosku z osobna. Dlatego niestety w najbliższym czasie nie mamy możliwości przedstawić panu tych danych” – przekazała nam Agnieszka Chmielewska, rzecznik prasowy RPP.

Redakcja: Jeśli w najbliższym czasie jest problem z przygotowaniem tego typu informacji, to kiedy możemy się spodziewać odpowiedzi?

„Dopiero przeprowadzenie merytorycznego postępowania na podstawie indywidualnej dokumentacji medycznej pozwala określić czy zaszło działanie niepożądane. Wtedy można stwierdzić, która hospitalizacja (nie może być krótsza niż 14 dni) była związana z działaniem niepożądanym. Wyjątkiem jest sytuacja wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (jak również sytuacje związane np. z zachorowaniem na covid-19 w szpitalu)” – odpowiedziała Agnieszka Chmielewska. 

 

 

 

źródło: tarnogorski.info, RPP, szczepienia.pzh.gov.pl
AKTUALIZACJA: 11:30