Sześciu cudzoziemców zatrzymanych w Gliwicach

fot. Śląska Straż Graniczna

Funkcjonariusze śląskiej straży granicznej zatrzymali w Gliwicach sześciu obywateli Wietnamu. Przebywali w Polsce nielegalnie.

W Gliwicach straż graniczna przeprowadziła kontrolę legalności pobytu wobec sześciu cudzoziemców. Podczas legitymowania mężczyźni nie okazali żadnych dokumentów, dlatego zostali przewiezieni do miejscowej placówki.

„Okazało się, że 2 osoby nie miały żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość, natomiast pozostałe 4 osoby posiadały swoje oryginalne wietnamskie paszporty. Wszyscy przebywali na terytorium RP nielegalnie w związku z czym zostali zatrzymani” – informuje śląska straż graniczna.

„Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem” – czytamy w komunikacie.

Prokurator zdecydował się nałożyć na nich karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby 2 lat.

„Wietnamczycy posiadający paszporty otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu w terminie 15 dni z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen na okres 2 lat. Wobec pozostałych dwóch mężczyzn zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu i zostali postanowieniem Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców” – relacjonuje śląska straż graniczna.

fot. Śląska Straż Graniczna

 

źródło: Śląska Straż Graniczna