Szymon Hołownia popiera jak najszybszą likwidację gotówki

fot. Szymon Hołownia | screen Facebook

„Trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy? Tak czy nie?” – zapytał Szymona Hołownię na antenie Radia Zet dziennikarz Bogdan Rymanowski.

Szymon Hołownia udzielił jasnej odpowiedzi. „Tak jak najszybciej tak, ale wcześniej trzeba euro przyjąć” – oznajmił lider Polski 2050

Banki centralne na świecie uruchamiają waluty cyfrowe. Dodatkowo niektóre rządy cały czas stopniowo eliminują z obiegu pieniądz papierowy. Liderem są komunistyczne Chiny, które testują pieniądz z datą ważności.

Niektórzy polscy politycy nawołują do obrony gotówki. Do słów Hołowni odniósł się w czwartek lider partii Nowa Nadzieja Sławomir Mentzen.

„Wiecie dlaczego należy bronić prawa do posiadania gotówki? Jeżeli każda wasza płatność będzie musiała przejść przez bank, do którego dostęp mają urzędnicy, to będą oni wiedzieli wszystko, o każdym waszym wydatku. Następnie będą oceniać te wydatki i blokować wam dostęp do wszystkim pieniędzy, jeżeli coś im się nie spodoba” – twierdzi Mentzen.

„Dokładnie to wydarzyło się już rok temu w Kanadzie. Ludzie, którzy poszli na protesty antyrządowe stracili dostęp do swoich wszystkich pieniędzy. Gdyby nie mieli gotówki, nie mogliby sobie nawet kupić jedzenia albo paliwa. Chcecie, żeby dokładnie to wydarzyło się w Polsce? Dlatego nie rozumiem czemu Szymon Hołownia popiera jak najszybszą likwidację gotówki. Czy on nie rozumie konsekwencji tego postulatu?” – dodał.

źródło: Radio Zet, Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek