Toksyczna chmura widoczna z wielu kilometrów. Palą się chemikalia. „Zamknijcie okna”

fot. UM Siemianowice Śląskie/Facebook

Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Przy ulicy Wyzwolenia palą się chemikalia. Czarny słup dymu jest widoczny z wielu kilometrów, również z powiatu tarnogórskiego. Prezydent miasta prosi mieszkańców o zamknięcie okien.

Dym widać w Radzionkowie

fot. Mieszkaniec

Do pożaru odpadów doszło w piątek rano. „Palą się odpady, chemikalia. Jedzie już samochód rozpoznania chemicznego. Na ten moment prośba ze strony straży pożarnej, żeby pozamykać okna. Jak widzicie chmura tego dymu akurat idzie teraz w kierunku Katowic, nie ma deszczu. Za chwilę samochód rozpoznania chemicznego będzie patrolował jakie jest to zagrożenie” – poinformował na Facebooku prezydent Rafał Piech.

Urząd Miasta informuje

godz. 10:20
Na miejscu są służby chemiczne. Trwa analiza składu chemicznego dymu.
godz. 10:14
Z informacji biorących udział w akcji strażaków z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej na terenie składowiska odpadów płoną pojemniki z rozpuszczalnikami i plastik. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i w miarę możliwości przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach.
godz. 10:10
W związku z pożarem składowiska odpadów w Michałkowicach przy ul. Wyzwolenia prosimy o zamknięcie okien w budynkach. W tej chwili na miejscu są już służby ratownicze i trwa gaszenie pożaru. O szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco.
fot. Siemianowice.pl

„Wybuchł Pożar chemikaliów znajdujących się na składowisku zlokalizowanym w Siemianowicach Śląskich przy ul. Wyzwolenia 2, na terenie po byłym Fabudzie. Na miejscu działa już straż pożarna. Z uwagi na unoszący się gęsty dym, mieszkańcom Dąbrówki Wielkiej, Brzezin i Osiedla Powstańców zalecamy by nie otwierali, ani nie uchylali dziś okien” – przekazał Urząd Miejski w Piekarach Śląskich.

„Chmura dymu przemieszczała się wprawdzie w kierunku Katowic, ale już jest nad Będzinem i zanieczyszczony może być szerszy obszar, więc proszę także was o nieprzemieszczanie się bez potrzeby, w szczególności z małymi dziećmi” – napisała Małgorzata Bednarek, wójt gminy Bobrowniki.

 

źródło: Facebook, UM Siemianowice Śląskie, UM Piekary Śląskie