Traktat pandemiczny do kosza? „Pomyślne wiadomości z siedziby WHO”

fot. screen who.int

Pomyślne wiadomości z siedziby WHO w Genewie. Kraje członkowskie WHO nie doszły do porozumienia. Na rozpoczynającym się w poniedziałek Światowym Zgromadzeniu Zdrowia nie zostanie podpisany żaden traktat pandemiczny – poinformowała w piątek fundacja Ordo Medicus. 

„Wysiłki mające na celu opracowanie traktatu pandemicznego kończą się fiaskiem, ponieważ kraje nie zgadzają się co do tego, jak zareagować na kolejną sytuację nadzwyczajną” – donosi Associated Press.

„Na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia będzie jednak dyskutowana nowelizacja tzw. międzynarodowych przepisów zdrowotnych, które otwierają furtkę do znacznego zwiększenia władzy WHO na świecie” – napisali działacze fundacji Ordo Medicus.

Krytycy twierdzą, że WHO miałoby uzyskać uprawnienia do ogłaszania stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym oraz wydawania prawnie wiążących zaleceń, w tym wprowadzania restrykcji takich jak lockdowny czy kwarantanny​. Wśród wielu osób traktat budzi kontrowersje z powodu potencjalnego przekazania części suwerennych uprawnień państwowych w ręce WHO, co może wpłynąć na krajowe polityki zdrowotne. Niektórzy obawiają się, że może to prowadzić do nadmiernej centralizacji władzy i ograniczenia swobód obywatelskich​. Istnieje również ryzyko nadmiernej cenzury i ograniczenia wolności słowa w imię walki z dezinformacją​,

Według autorów, traktat pandemiczny ma wzmocnić globalną gotowość i reakcję na pandemie. WHO podkreśla, że lepsza koordynacja międzynarodowa mogłaby przyczynić się do szybszego i bardziej sprawiedliwego dostępu do kluczowych zasobów, takich jak testy, szczepionki i terapie.

źródło: X.com, Media, AP