Twarz Putina na autobusach miejskich. „Wysokie ceny energii to też jego broń”

Na niektórych autobusach miejskich w województwie śląskim można zobaczyć twarz Putina, słup energetyczny oraz slogan „Wysokie ceny energii to też jego broń”.

Za kampanię odpowiada Polski Komitet Energii Elektrycznej „Walczymy o Polską Niezależność”. Projekt ma na celu walczyć z rosyjską dezinformacją ws. energii. Niestety przekaz ten jest również propagandowy, ponieważ brakuje informacji, że kolejne rządy wygaszały w ostatnich latach górnictwo i uzależniły Polskę od rosyjskiego węgla.

Skupiono się głównie na informowaniu, że Polska zdywersyfikowała dostawy gazu, choć w Polsce energia elektryczna jest wytwarzana głównie na bazie węgla. W ostatnich latach kopalnie były zamykane i zmniejszano wydobycie „czarnego złota”. Teraz po nałożeniu na Rosję sankcji, węgiel jest sprowadzany statkami, a jego cena jest bardzo wysoka. To się przekłada na ceny energii, które dopiero tak naprawdę odczujemy. O tym nie przeczytacie w kampanii, która z założenia ma walczyć z dezinformacją.

Tarnowskie Góry

„Głównym winnym rosnących cen energii w Europie jest Władimir Putin i jego polityka instrumentalnego wykorzystania energii jako broni. Rosyjski szantaż energetyczny to działanie celowe i w pełni świadome” – czytamy na stronie organizacji.

fot. Mariusz Dymarz

 

źródło: pkee.pl, tarnogorski