KE nie zgodziła się na utrzymanie w Polsce zerowej stawki VAT na gaz i nawozy

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pexels

Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia do polskiej „tarczy antyinflacyjnej”. Brukselscy urzędnicy wskazują, że zerowe stawki VAT na nawozy i gaz nie są zgodne z unijnymi normami. 

Unijne przepisy umożliwiają jedynie obniżenie stawek VAT do 0 proc. na niektóre towary zaspokajające podstawowe potrzeby, w tym żywność.

Czy to oznacza, że na początku 2023 roku Polacy będą płacić znacznie więcej? Wiele na to wskazuje i nie chodzi tutaj tylko o zastrzeżenia płynące z UE. Budżet państwa polskiego jest w opłakanym stanie. Masowy dodruk pieniądza w czasie obostrzeń pandemicznych oraz rozdawnictwo socjalne nie pozostaje bez echa w sferze finansów publicznych.

„Trwa wojna w Europie, kryzys przetacza się przez wszystkie kraje. Tymczasem brukselskie urzędasy nie zgodziły się na utrzymanie zerowej stawki VAT na gaz i nawozy w naszym kraju. Chcą, żeby za kilka miesięcy Polacy płacili jeszcze więcej za produkty i usługi” – napisał Michał Wójcik, polityk Solidarnej Polski.

Aktualnie obowiązuje:
0% VAT na gaz
5% VAT na ciepło
5% VAT na prąd
8% VAT na paliwa silnikowe
0% na nawozy
0% VAT na żywność

– Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zerowe stawki VAT na żywność zostaną utrzymane.