UWAGA! Tworóg: 20-latka metodą „na wnuczka” prawie ukradła seniorce oszczędności życia

Zdjęcie ilustracyjne

20-latka wpadła w ręce policji chwilę po tym, jak odebrała od seniorki 40 tys. złotych. 

W ubiegłym tygodniu w powiecie tarnogórskim doszło do kilku prób oszukania seniorów na tzw. „fałszywego policjanta” oraz „fałszywego wnuczka”.

Tym razem oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów z gminy Tworóg i w jednym przypadku prawie im się udało.

 

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek.

W wyniku działań operacyjnych tarnogórscy i katowiccy kryminalni namierzyli kobietę w Krupskim Młynie, gdy ta trzymając w ręku papierową torbę, pośpiesznie wsiadała do samochodu. Policjanci spodziewali się, że mogło dojść do oszustwa, a w torbie prawdopodobnie znajdowały się przekazane pieniądze.

Niestety, dyżurnemu z tarnogórskiej komendy, nikt nie zgłosił, że został oszukany. Policjanci jednak nie odpuszczali. Skontaktowali się z dzielnicowym z Tworoga i poprosili go, aby ten porozmawiał z mieszkańcami i ustalił, czy przypadkiem ktoś nie został oszukany metodami na „fałszywego policjanta”, czy „fałszywego wnuczka”.

Kiedy dzielnicowy prowadził ustalenia, kryminalni zatrzymali kobietę do kontroli drogowej. Siedząca za kierownicą samochodu 20-latka oświadczyła, że odebrała przesyłkę i jedzie z nią poza granice kraju.

W tym czasie dzielnicowy skontaktował się z tarnogórskimi kryminalnymi. Okazało się, że faktycznie ofiarą oszustki padła 92-letnia mieszkanka, która przekazała kobiecie 40 tys. zł. Pieniądze miały być przeznaczone na adwokata reprezentującego jej syna.

Rzekomy krewny zadzwonił do seniorki i płaczliwym głosem prosił „matkę” o pomoc. Potrzebował dużo pieniędzy, ponieważ spowodował wypadek, w którym zabił człowieka. Pieniądze pozwoliłyby mu wyjść na wolność. Przejęta kobieta spakowała oszczędności życia i przekazała je dziewczynie, która po nie przyjechała.

20-letnia mieszkanka Chorzowa została zatrzymana przez tarnogórskich policjantów.

Na nazajutrz usłyszała zarzuty oszustwa, a prokurator zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Grozi jej do 8 lat więzienia.

Policja apeluje. 

Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez nich akcjach. Nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie, w żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani funkcjonariuszom, ani innej osobie!

 

źródło: KPP Tarnowskie Góry