W powiecie gliwickim 9-letnia dziewczynka zmarła podczas kąpieli

Zdjęcie ilustracyjne

W Knurowie (pow. gliwicki) dziewięcioletnia dziewczynka zmarła podczas kąpieli. Prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka było zaczadzenie.  Na miejscu lądował helikopter lotniczego pogotowia ratunkowego. 

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę, 3 maja w godzinach wieczornych na jednym z knurowskich osiedli. „Dziewczynka była w łazience. Kiedy nie odpowiadała na wezwania rodziców, zaniepokojonych przedłużającą się kąpielą, ci weszli do pomieszczenia. 9-latka była już nieprzytomna” – informuje Komenda Miejska Policji w Gliwicach.

Na miejsce przyjechał zespół  ratownictwa medycznego, straż pożarna i policja. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie dziecka. Niestety pomimo długotrwałej reanimacji, nie udało się przywrócić funkcji życiowych, lekarz stwierdził zgon.

Przekroczony poziom tlenku węgla 

„Na miejscu strażacy stwierdzili przekroczone poziomy tlenku węgla. Oficjalną przyczynę śmierci wyjaśni śledztwo, prowadzone przez policję pod nadzorem prokuratora” – czytamy w komunikacie.

Czad jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć.

Co zrobić, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla:

  • zapewnijmy prawidłową wentylację pomieszczeń

  • stosujmy drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji

  • nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych

  • z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych

  • nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach;

źródło: Policja Gliwice, Policja