Wiceszef MSWiA: Podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

fot. gov.pl

Kierując się bezpieczeństwem obywateli, a z drugiej strony standardowymi, rutynowymi procedurami wynikającymi z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – poinformował w czwartek Błażej Poboży, wiceszef MSWiA. 

– Wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego będą decydować o najlepszym w danym mieście, danej miejscowości, sposobie dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – dodał Poboży w porannym programie na antenie TVP1.

Na chwilę obecną rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie komentuje tych doniesień. Jak udało nam się ustalić, niebawem mają być opublikowane oficjalne komunikaty w tej kwestii.

Kilka dni wcześniej na rządowej stronie pokazał się komunikat MSWiA na temat dystrybucji jodku potasu

„W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego” – czytamy w komunikacie.

MSWiA dodało, że na chwilę obecną takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Jednocześnie dodano, że jodek potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski

„Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów” – przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

źródło: rp.pl, MSWiA, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek